Guldborgsund

Kommunikationsdirektør hos Danish Agro, Thomas Mørch, fastholder, at det er ham, der skal svare på spørgsmål om rotter på lageret i Nykøbing. Foto: Danish Agro

Danish Agro svarer

Danish Agro mener ikke, der er grund til at bruge tid på sagen. "De konstaterede forhold er for længst håndteret og bragt i orden", skriver kommunikationsdirektøren

Offentliggjort Sidst opdateret

Folketidende har ad to omgange i den seneste uge spurgt Danish Agro om interview med en ansvarlig fra direktionen. Svaret fra kommunikationsdiretkør Thomas Mørch er, at det er ham, der svarer. Og kun på skrift.

Folketidende har stillet følgende spørgsmål:

  • I april 2024 konstaterer Fødevarestyrelsen ”massive tegn på forekomst af rotter” direkte i jeres korn og i oktober 2025 vurderes kornet uegnet til menneskeføde på grund af skadedyr. Hvorfor fortsætter I med at håndtere og sende korn fra en lokation, hvor I ved, der er rotteforurening?

  • Dokumenterede skadedyrsrapporter viser aktivitet gennem hele 2025, samtidig med at jeres eksterne bekæmpere er på stedet flere gange. Hvorfor lykkes det jer ikke at få stoppet problemet, når I både kender til det og betaler for at få det bekæmpet?

  • Fødevarestyrelsen finder åbninger til det fri og manglende tætning i jeres anlæg, som giver skadedyr direkte adgang. Hvordan kan det være, at en fødevarevirksomhed ikke engang har det grundlæggende omkring mod rotter på plads?

  • Ved kontrol den 16. oktober 2025 har I ikke informeret alle jeres kunder (heller ikke udenlandske) om, at korn skal trækkes tilbage. Hvordan kan I undlade at advare alle modtagere om potentielt kontaminerede fødevarer?

  • Fødevarestyrelsen konstaterer, at I ikke har et system, der kan vise, hvor jeres korn kommer fra og sendes hen, og at I endda har negative lagerbeholdninger. Hvordan kan I drive virksomhed med fødevarer, uden at have styr på jeres egne mængder og leverancer?

  • I Nakskov håndterer I korn fra Nykøbing, og medarbejdere får besked om, at partier ikke skal trækkes tilbage, hvilket viser sig at være forkert. Hvordan kan I give forkerte interne beskeder om, hvad der er kontamineret og risikere at sprede problemet videre?

  • Fødevarestyrelsen konstaterer, at I har haft overtrædelser ved mindst 3 ud af 4 kontrolbesøg. Hvorfor bliver de samme problemer ved med at dukke op? Hvad siger det om jeres ledelse og kontrol?

  • Hvorfor skulle forbrugere, private som engros, have tillid til korn fra Danish Agro?

  • Hvis ansvar hos Danish Agro er det, at I nu bliver efterforsket af politiet?

I telefonnotatet, som Folketidende har fået aktindsigt i, kan man læse, at enhedschef, Jakob Munkhøj, ringer til direktør Christian Laursen. Her udtrykker Fødevarestyrelsen utilfredshed med, at Danish Agro i Nykøbing ved det anmeldte kontrolbesøg i februar 2026 - fire måneder efter sagen startede - stadig havde rotter og ikke var færdig med rengøringen.

Hvorfor var man ikke klar til kontrolbesøget, der fandt sted ultimo februar 2026?

I telefonsamtalen oplyser Christian Laursen, at Danish Agro er i gang med en "transformation og kulturændring".

Hvad var det konkret i Danish Agros kultur eller ledelse, der gjorde en kulturændring nødvendig?

Danish Agro: Det er en gammel sag 

Vi har modtaget dette skriftlige svar fra kommunikationsdirektør, Thomas Mørch:

”Som tidligere nævnt var det en sag, vi anså som uacceptabel. Derfor satte vi omfattende ind for at rette op, og vi skærpede blandt andet procedurer, rengøringsstandarder og interne kontroller.

Vi står derfor et andet sted i dag. Lageret blev i marts 2026 kontrolleret og godkendt af Fødevarestyrelsen uden anmærkninger, og vi havde gennem hele forløbet en god og konstruktiv dialog med myndighederne.

Vi mener ikke, at det tjener noget formål detaljeret at behandle en gammel sag i offentligheden, når de konstaterede forhold for længst er håndteret og bragt i orden."

Derudover har vi spurgt:

Hvordan det kan være, I (i mandags, red. ) svarer at: ”Siden 1. september 2025 har styrelsen gennemført mere end 75 kontrolbesøg på tværs af vores afdelinger i Danmark uden væsentlige anmærkninger”, når Fødevarestyrelsen ved kontrollen ultimo februar konstaterer, at der stadig ikke er rettet op?

Det sidste spørgsmål vil Thomas Mørch tjekke op på og vende tilbage. Det var ikke sket ved deadline.