Om præcis en måned åbner årets Dølle-marked, og søndag præsenterede markedet endnu en af de kunstnere, der skal være med til at fylde de store telte med masser af mennesker og god musik.
Han har fået æren af at spille på åbningsaftenen, torsdag 30. april, klokken 22.30 i Markedsteltet - og dermed bliver han en af de musikere, der får lov at sætte gang i markedsfesten 2026.
Manden, der er tale om, er sangeren og sangskriveren Omar Kvadrani, eller bare Omar, og han er blandt andet kendt for sange som "Hele vejen", der er indspillet i samarbejde med Mumle, og "Danser med dæmoner".
Omar debuterede i 2017 med singlen "Bar sig til". I midten af januar udgav han albummet "Højt at flyve dybt at falde", og om en måned kan han altså opleves på Dølle.
Markedet mangler fortsat at præsentere en række navne, før årets program er fuldt offentliggjort.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
To måneder efter hun forsvandt: Nu skal specialhunde søge efter Maibritt
To kæmpe brag flænsede den stille nat
Formand: Det kom sgu som lidt af et chok
Fanformand ked af stjernes farvel
Farvel topscorer: Stjerne forlader klubben
Mest læste artikler
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker