Det sker

Lars Hansson - kendt som Smykke-Lars - har fået butik på Sakskøbing Torv. Foto: Bjarne Arildsen

Efter halvandet år uden liv: Nu rykker Smykke-Lars ind på torvet

Offentliggjort Sidst opdateret

Der er nu kommet liv på Sakskøbing Torv i den pavillon, der har stået tom i halvandet år.

Blå Bog:

Lars Hansson er født i 1948.

På opfordring fra sin mor gik han i lære som guldsmed i København og var udlært i 1970.

Fra 1972 til 1992 havde han egen butik, Smykke-Lars, i Helsingør.

Siden har han været ansat hos forskellige guldsmede, og siden 2002 har han haft sit eget firma, Danula.

Lars Hansson har undervist mange steder, blandt andet på Guldsmedeskolen.

Blandt hans mange arbejder er flere endt i det danske kongehus.

Guldsmed Lars Hansson - bedre kendt som Smykke-Lars - er netop rykket ind i den lille bygning, hvor han fremover vil være tre dage om ugen.

- Jeg har lejet stedet frem til nytår, og her vil jeg udstille og sælge af mine egne ting, som jeg laver hjemme på mit værksted, siger han.

Desuden er folk velkomne til at komme forbi med smykker, som de vil have lavet om.

Udlært guldsmed

Lars Hansson, der bor ved Kettinge, er udlært guldsmed og har selv haft butik.

- I 20 år havde jeg butik i Helsingør, fortæller han.

Siden har han også haft stande rundt om på markeder og er også fast gæst på Kun For Forrykte Festival i Stubbekøbing.

- Men det er blevet hårdt at pakke ud og pakke ned hele tiden. Jeg bliver jo snart 77, siger Lars Hansson.

Tom pavillon

Så fik han øje på den tomme pavillon på torvet i Sakskøbing og fik idéen til at bruge den til salg og udstillinger.

Det sker også, fordi han i tidens løb har fået flere opfordringer til at åbne butik i Sakskøbing.

- Det er Guldborgsund Kommune, der ejer stedet, og jeg fik fat i kommunen via Lindy Kjøller fra Visit Lolland-Falster, fortæller han.

Lars Hansson har som sagt lejet stedet frem til nytår.

- Jeg giver en rimelig husleje, og kommunen betaler for strømmen, siger han.

Også for turister

Smykke-Lars udstiller sine smykker i montre. Ved lukketid tager han dem med hjem. Foto: Bjarne Arildsen

Lørdag holdt Smykke-Lars en lille åbningsreception.

Det skete, efter at han og hans kone, Ulla Fink Ulriques, dagen forinden havde brugt mange kræfter på at gøre stedet rent.

Pavillonen har åbent torsdag og fredag fra klokken 10 til 18. Lørdag er det fra klokken 10 til 15. Og her vil Smykke-Lars stå klar med sine smykker og smykkehjælp til kunderne.

- Desuden har jeg også sagt ja til at udlevere brochurer til turister, der kommer forbi, siger Lars Hansson.