Guldborgsund

Masser af mennesker er troppet op til den længe ventede genåbning. Foto: Kim Møller Pedersen

Fra smadret havn til sort af mennesker

Hesnæs Havn er endelig genåbnet.

Offentliggjort Sidst opdateret

En ny udgave af Hesnæs Havn indvies onsdag eftermiddag med taler, jazzmusik og ikke mindst en tætpakket havn.

Med andre ord har der nok aldrig været så mange parkerede biler på indfaldsvejen til Hesnæs Havn som denne onsdag.

Alle ville være med til at indvie den ny udgave af en historisk havn, hvor borgmester Simon Hansen (S) i sin tale trak tråde tilbage til tidligere tiders jødetransporter på flugt fra tyskerne og op til nutidens nye indvielser af vandreruter og forbedrede havnefaciliteter på den nordøstlige del af Falster.

Havnen blev smadret under den voldsomme stormflod helt tilbage i oktober 2023.

Snoren til den ny udgave af Hesnæs Havn blev klippet i et større fællesskab Foto: Kim Møller Pedersen

De mange mennesker fik store bevingede ord med på vejen før og under snoreklippet. Ikke mindst fra direktør i Falsters Kyst, Kim Rahbek Hansen, som for fem år siden var med til at sætte Hesnæs Havn på det gastronomiske Danmarkskort og gøre garnskure til gastronomiskure.

- Efter stormen i 2023 fulgte stilheden. Så fulgte eftertænksomheden. Til sidst fulgte foretagsomheden. Man kan næsten galgenhumoristisk sige, at hvis ikke havnen var blevet smadret og alle vores både nærmest lå helt oppe ved Kurts gamle købmandsbutik, så havde vi ikke fået nogen ny havn, lød det fra Kim Rahbek Hansen.

Iværksætteren kunne i øvrigt bekræfte, at der arbejdes på at kunne åbne tidligere tiders caféliv på havnen i Hesnæs den 10. juli under forudsætning af, at de sidste renoveringer kommer endeligt på plads.