Sport

Cecilie Greve har leveret mange redninger i sine år i NFH-målet. Nu synger karrieren på sidste vers for målvogteren, der stopper efter denne sæson. Arkivfoto: NFH

Klar til karrierens sidste kampe: - Jeg vil gerne slutte på banen

I aften spiller NFH den første af to eller tre bronzekampe mod Ikast Håndbold. Det kan potentielt være målvogter Cecilie Greves sidste hjemmekamp. Hun stopper karrieren efter ni sæsoner i klubben.

Offentliggjort Sidst opdateret

I dag, onsdag 27. maj, er det præcis ni år siden, at NFH for første og hidtil eneste gang blev danske mestre i kvindehåndbold.

Samtidig kan det også blive dagen, hvor Cecilie Greve spiller karrierens sidste kamp på hjemmebanen i Nykøbing. Målvogteren med nummer 32 på ryggen har meddelt, at hun stopper karrieren efter denne sæson.

Cecilie Greve kom til NFH umiddelbart efter DM-guldet og har været fast inventar på holdkortet i de seneste ni sæsoner, kun afbrudt af to graviditeter. 

Hun lagde hårdt ud med at vinde en pokal allerede i sin første kamp, da NFH i 2017 vandt den såkaldte Super Cup - mødet mellem den forgangne sæsons mestre og pokalvindere. Her besejrede NFH pokalvinderne fra Randers, som Cecilie Greve netop havde forladt til fordel for NFH.

Siden er det blandt andet blevet til en pokaltriumf, DM-sølv, sølv i pokalturneringen og sølv i European League for Cecilie Greve og NFH.

Hun kommer dog ikke til at slutte med en pokal, men en bronzemedalje er indenfor rækkevidde. 

Det er nemlig den første af to, måske tre, kampe om bronzemedaljerne, som Cecilie Greve og resten af NFH-holdet løber på banen til i aften mod Ikast Håndbold.

- Mærkeligt, men også godt

Cecilie Greve har været professionel håndboldspiller i hele sit voksne liv, så det er en æra, der snart slutter.

- Det føles mærkeligt, men også meget godt. Prioriteterne har ændret sig for mig i takt med, at min rolle har ændret sig, siger Cecilie Greve, som i denne sæson har måttet se Anne Christine Bossen tage pladsen som førstevalg i NFH-målet.

- Så nu glæder jeg mig til at kigge fremad og bruge min uddannelse. Jeg skal til jobsamtaler flere steder i den kommende tid, fortæller målvogteren, der i det civile liv er uddannet pædagog.

Hvad vil du huske din tid med håndbolden for?

- Mange store oplevelser, venskaber og bekendtskaber - mine år på forskellige ungdomslandshold, hvor vi vandt nogle medaljer, og da vi vandt pokalturneringen med Randers som underdogs. Og med NFH vil jeg blandt andet huske vores DM-sølvmedalje og vores semifinale i Graz, siger Cecilie Greve.

Sidstnævnte henviser til det vanvittige drama i semifinalen i European League i 2023, hvor NFH besejrede Borussia Dortmund efter forlænget spilletid og straffekast-konkurrence. Her havde Cecilie Greve altafgørende betydning, da hun reddede ikke færre end tre af tyskernes forsøg i straffekast-konkurrencen.

- Jeg vil også huske tiden i NFH for hele sammenholdet med pigerne, de frivillige og supporterne. Jeg har følt mig tryg og godt tilpas, og det har gjort, at jeg har præsteret godt. Det er et rart sted at være, og jeg har jo også fået familie og slået mig ned her, fortæller Cecilie Greve, der i dag bor på Midtlolland med sin mand og to børn.

Har taget Sydhavsøerne til sig

Cecilie Greve stammer fra Sjælland, men har taget Lolland og Falster til sig.

- Da jeg begyndte i NFH i 2017, regnede jeg med, at jeg bare skulle være bypige. Men så mødte jeg min bedre halvdel, og han og hans familie - og alle andre - har taget godt imod mig, og så er her smuk natur og fred og ro, fortæller hun.

Derfor er der heller ikke nogen planer om at flytte væk fra Sydhavsøerne, når håndboldskoene inden længe bliver sat på hylden.

Hvad vil du gerne huskes for som håndboldspiller?

- Mine præstationer på banen og for, at jeg var hende, der blev hængende efter kampene for snakkede med supporterne og de frivilloge. Det er vigtigt at give noget tilbage til dem, for de betyder også noget for os, og vi kan mærke deres støtte både, når det går godt og skidt.

- Vi havde også en super fankultur, da jeg var i Randers, men i Nykøbing er der flere, og så er det også specielt, fordi jeg har været her i så mange år.

Hvordan vil du gerne slutte af?

- På banen, og forhåbentlig med en medalje.

Den første kamp om bronzemedaljerne begynder i aften, onsdag, klokken 18.30 i Spar Nord Boxen i Nykøbing.

Der er returkamp i Ikast på lørdag, mens en eventuel tredje og afgørende kamp spilles i Nykøbing på tirsdag, 2. juni. 

Det hold, der først når to sejre, vinder bronze. Af samme årsag skal der findes en vinder i alle kampene. Det betyder, at der i tilfælde af uafgjort skal spilles forlænget spilletid og eventuelt straffekast-konkurrence.

Men det har Cecilie Greve jo prøvet før...

Udover medaljer er der også en anden væsentlig gulerod i bronzekampene - vinderen står nemlig med gode muligheder for at kunne spille Champions League til efteråret,