Guldborgsund

Her er det aquafitness, som er en af mange aktiviteter omkring Kettingebadet. Privatfoto

Landsdelens sidste friluftsbad kæmper videre oven på rekordsæson

Kettingebadet har haft en forrygende god sæson, og landsdelens sidste friluftsbad fokuserer nu på vinterens nødvendige renoveringer.  

Offentliggjort Sidst opdateret

Sidste år kunne man i Folketidende læse om Lolland-Falsters sidste åbne friluftsbads kamp for at sikre en fortsat åbning. Dengang - op til forårets sæsonåbning - var mørke skyer trukket hen over Kettingebadet, efter et åbent brev var sendt afsted fra bestyrelsen i Nysted Sportscenter til byrådsmedlemmerne i Guldborgsund Kommune. 

Stor usikkerhed

Om Kettingebadet

Kettingebadet er et opvarmet friluftsbad ved Kettinge Hallen, som åbnede tilbage i 1980.

Badet holder kun åbent i sommermånederne.

Nysted Sportscenter står for driften af Kettingebadet.

I brevet blev det slået fast, at de to bassiner ved siden af Kettingehallen ikke bare var fulde af vand, men også af tekniske udfordringer og anlægsmæssige udfordringer. Dertil kunne der også lægges en stor usikkerhed i forhold til potentielle ekstra omkostninger til udbedring af et gammelt rørsystem. 

Men alt det kom der styr på, og Kettingebadet fandt en overlevelsesplan, hvor der løbende kan renoveres, mens der køres videre på en dispensation, som stadig er gældende.

Termotæppet er på

Derfor kunne Kettingebadet fortsætte med at henrykke vandhunde i alle aldre - også i denne sæson, som netop er afsluttet. Med andre ord har Kettingebadet nu rullet termotæppet på for i år, og det er oven på en sæson, som efterlader stor optimisme for fremtidens udfordringer.

- Vi har faktisk slået rekord i år og haft over 5000 gæster. Det skyldes blandt andet, at vi har været med i Guldborgsund Kommunes Kulturpas, og vi kan se, at der har været rigtig mange nye gæster i badet. Det er vi simpelthen så glade for. Vi håber jo, at de kommer igen til næste år, fortæller Dorthe Schilling, der er frivillig omkring Kettingebadet.

Nyt græstæppe

Også hos René Holmblad, der er formand for Nysted Sportscenter, hvor Kettingebadet hører under, er der positive toner oven på en vellykket sæson.

- Allerede i det tidlige forår gik de frivillige med grønne fingre i gang med at rydde et stort område med krat, og i stedet har vi rullet 90 kvadratmeter græs ud. Så nu er der god plads til de mange gæster. På en af de varmeste dage med over 200 gæster var der faktisk flere, der efterlyste lidt skygge, så nu må vi se, om vi også kan skaffe det inden næste sæson, fortæller René Holmblad. 

I løbet af vinteren skal der indhentes tilbud og søges midler, så badet kan holde mange år endnu

René Holmblad, formand for Nysted Sportscenter

Der er således sket flere nye ting i det 45-årige gamle friluftsbads seneste sæson, men der venter stadig udfordringer, som skal løses for at fortsætte de senere års gode kurs.

Skal søges midler

- Myndighederne holder øje med, at vores vandprøver er i orden, og det kræver en masse teknik, så i løbet af vinteren skal der indhentes tilbud og søges midler, så badet kan holde mange år endnu, understreger formanden.

Kettingebadet fik allerede i år fondsmidler, som er brugt på modernisering, samt et tilskud fra Guldborgsund Kommune, der er brugt på aktiviteter for skolebørn i kommunen. 

- Men vi skal søge flere fonde, for der er meget at gøre endnu, understreger Dorthe Schilling, der sammen med de andre frivillige nu puster ud efter sæsonen og den afsluttende frivilligaften. 

På sidstnævnte brugte de 32 fremmødte blandt andet tid på at evaluere sæsonen og komme med idéer til næste sæson, mens de undervejs også kunne nyde en god middag og hinandens selskab med midler fra Østifternes Jubilæumspulje.