Guldborgsund

Jens Erik Jensen og Bente Nielsen lykkedes med at få nok interesserede borgere samlet i en arbejdsgruppe, som nu sætter rammerne for en stiftende generalforsamling. Foto: Kim Møller Pedersen
Jens Erik Jensen og Bente Nielsen ser frem til en stiftende generalforsamling, som bliver afgørende for biograf-projektet. Foto: Kim Møller Pedersen

Lokale ildsjæle er klar til at aflevere en biograf til Sakskøbing

Den tidligere biografchef Bente Nielsen håber, at "byen griber bolden" i forhold til at starte en frivilligt drevet biograf i Sakskøbing - akkurat som det er lykkedes 78 andre steder i landet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Biograf-drømme

Initiativgruppen bag Saxkøbing Biograf inviterer til stiftende generalforsamling på Hotel Saxkjøbing tirsdag den 26. maj klokken 19 til 21.

Her får interesserede borgere mulighed for at høre mere om planerne for en kommende biograf i byen - og samtidig blive en del af projektet som medlem eller frivillig støtte.

Bag initiativet står lokale ildsjæle, der ønsker at skabe et nyt kulturelt samlingspunkt i Sakskøbing.

Man kan følge projektet på Facebook under navnet “Saxkøbing Biograf” - her er der nu omkring 300 følgere.

Mød op og tag ja-hatten på, hvis du godt kunne tænke dig at gå i biografen i Sakskøbing.

Sådan lyder opfordringen fra Bente Nielsen forud for et afgørende møde på Hotel Saxkjøbing tirsdag den 26. maj.

Så dør baby

- Den dag bliver et kardinalpunkt for biograf-projektet. Det bliver vi nødt til at sige. Jeg er altid glødende optimist, og jeg synes, det er vildt spændende at prøve at være med til at stifte en forening. Men hvis ikke der bliver valgt en bestyrelse, så dør baby, siger Bente Nielsen.

Vores tanke er at aflevere "baby" til byen og lige træde et skridt baglæns

Bente Nielsen, tidligere biografchef i Nykøbing

Hun er tidligere biografchef i Nykøbing og Næstved. "Baby" er drømmen om Saxkøbing Biograf - en frivilligt drevet biograf, der i øvrigt formentlig bliver til Saxkjøbing Biograf. 

Den gamle stavemøde er således i spil, og grunden til det manglende "j" til at starte med skyldes udelukkende travlhed med at etablere cvr-nummer, midlertidige vedtægter osv. Endnu er der ikke stiftet nogen ny biograf-forening, så alt kan stadig nås og alt er stadig i spil. Også placeringen.

Alle placeringer i spil

- Vi har ikke lagt os fast på nogen placering. Det er også vigtigt at understrege endnu engang, at det ikke er et Jens Erik og Bente-projekt. Det er byens projekt, og vores tanke er at aflevere "baby" til byen og lige træde et skridt baglæns. Vi skal nok hjælpe alt det, vi kan, lyder det fra Bente Nielsen.

Om biografen

  • Der er 174 biografer i Danmark. 
  • 78 af dem er drevet af en forening af frivillige, som i fællesskab brænder for at bringe film og lignende kulturtilbud ud i mindre lokalsamfund.
  • Finansiering til etablering af en frivilligt drevet biograf i Sakskøbing skal ske med hjælp og støtte fra fonde, sponsorer og medlemmer.
  • Foreningen kommer også til at søge kommunal støtte, og budgettet for driften skal hvile i sig selv.
    • Man kan kontakte de frivillige bag biografprojektet i Sakskøbing på saxkobingbio@gmail.com.

Ønsket om en biograf blev oprindeligt nævnt som noget af det allerførste på en tidlig idéliste fra borgerne for den områdefornyelse, som Guldborgsund Kommune satte i gang i 2021 under navnet Sakskøbing Byrum.

Masser af erfaring

Det fik Bente Nielsen og Jens Erik Jensen til - for godt halvandet år siden - at drømme om en ny biograf i Sakskøbing. Hun med mange års erfaring som biografchef og han med mange års erfaring i at sælge teknisk udstyr til landets biografer samt at rådgive dem i forbindelse med ombygninger og renovering.

Og Bente og Jens Erik holder stadig snuden i sporet med at forfølge drømmen om et nyt samlingssted med helst to biografsale og miniumum 100 pladser i den gamle biografby Sakskøbing.

Kan ikke alene

- Vi har arbejdet stille og roligt i arbejdsgruppen sammen med de fem engagerede borgere, og nu krydser vi bare fingre for, at der er nogen, som synes, det kunne være sjovt at komme videre med projektet. Vi kan ikke arbejde alene, og det vil vi heller ikke. Nu håber vi, byen griber bolden, og klokken 21 den tirsdag ved vi, om foreningen og projektet kører videre, siger Bente Nielsen.

94-årige Inger Rasmussen lukkede tilbage i 1986 Sakskøbings seneste biograf i Rådhusgade. Hun ønsker det bedste for visionerne om at skabe en ny, men tror, det bliver svært at realisere. Foto: Kim Møller Pedersen
94-årige Inger Rasmussen lukkede tilbage i 1986 Sakskøbings seneste biograf i Rådhusgade. Hun ønsker det bedste for visionerne om at skabe en ny, men tror, det bliver svært at realisere. Foto: Kim Møller Pedersen