Bodegaen El Paso joker på Facebook med, at der har været en smølf forbi, men bodegaen er fortrøstningsfuld og regner med at holde åbent som normalt. Privatfoto
Malingbombe farver gågaden blå og vækkede børnene midt om natten
Natten til tirsdag er en spand maling sprunget i luften uden for bodegaen.
Pludselig hører han en eksplosion. Børnene vågner og begynder at græde, og borgeren, der bor tæt på bodegaen El Paso i Nakskov, forsøger at få børnene til at sove igen.
Det er dødirriterende.
Henrik Madsen
Han er vant til kanonslag og dækafbrænding ved Axeltorv i Nakskov, men det her lød anderledes, fortæller en familiefar, som bor i nærheden af gerningsstedet.
Tirsdag 2. september, da borgeren skulle på arbejde, ser han, at facaden og indgangen til bodegaen er dækket til i blå maling.
Malingbomben og Nakskovs udvikling
El Paso skriver på Facebook, at der er tale om en spand maling med en bombe i, der er sprængt, som har dekoreret både bodegaen, gågaden og huset overfor, som er Nakskov 2030.
Annonce
- Det er dødirriterende, og det kan jeg ikke
sige nok. Det er så noget træls hærværk, som der ikke er nogen, der har glæde af, siger Henrik Madsen, leder af Nakskov 2030.
Han opdagede malingen, da han mødte ind på kontoret tirsdag morgen, hvor han konstaterede, at det er gået mere ud over El Paso, end Nakskov 2030.
"Vi knokler på, for at få fjernet malingen, så vi forhåbentlig kan byde jer velkommen fra vores indgang i Sønder gågade igen," skriver El Paso på Facebook.
Malingen er fløjet over gågaden og har også ramt Nakskov 2030's facade. Privatfoto
Hærværket er ikke noget, som Henrik Madsen ser mildt på.
- Generelt i forhold til byens udvikling, synes jeg det
er rigtigt trist. Hærværk af den type, pynter ikke i hvert fald, siger lederen af Nakskov 2030.
Han understreger, at lige netop Nakskov 2030 har gjort meget for at gøre byen præsentabel og pudse både facader og Axeltorv op, så de bliver flotte at se på.
Smil til kameraet
Heldigvis for politiet og ejeren af El Paso er betjentene, der efterforsker sagen ikke på bar bund.
- Der er nogle tryghedskameraer, som er nede ved torvet og bylivet i Nakskov, og dem kigger vi på og har indhentet, fortæller Lars Linde fra Lolland-Falsters Politi.
Han kan ikke sige noget om, hvad ejeren af El Paso har fortalt politiet, eller om politiet har indhentet videomateriale fra bodegaens kameraer.
Annonce
- Vi efterforsker stadigvæk sagen, men der er endnu ikke nogen mistænkte lige nu, siger Lars Linde.
Sagen er grovere, end et ødelagt vindue, som man ofte ser i hærværkssager, medgiver han, men politiet har ikke fundet noget, der indikerer, at sagen bør efterforskes som andet, end almindelig hærværk.
Lolland kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde