Miljøminister Maria Reumert Gjerding skriver til borgmester Simon Hansen, at Kystdirektoratet beder om præcisering af, hvordan cykelbroen skal udføres og visualiseringer af den. (Arkivfoto) Foto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau ScanpixNiels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
Minister svarer borgmester: Kystdirektoratet fastholder krav til havneprojekt
Borgmester Simon Hansen fortæller, at Kystdirektoratet vil tage sagen om blandt andet cykelbroen op igen.
Guldborgsund Kommune har hidtil arbejdet med og præsenteret skitseprojekter for havneprojektet.
Kystdirektoratet har anmodet om detailplaner for de dele af projektet, der ligger på vandet, herunder blandt andet en cykelbro.
Disse detailprojekter kan betyde millioner i ekstra omkostninger og års forsinkelse.
Guldborgsund Kommune har bedt miljøministeren kigge på sagen.
Kystdirektoratet vil genoptage sagen, og i Guldborgsund Kommune afventer man et svar.
Guldborgsund Kommune skal fremlægge såkaldte detailprojekter for blandt andet en cykel- og gangbro fra Nykøbing til Sundby.
Det fremgår af et brev fra miljøminister Maria Reumert Gjerding (SF) til borgmester Simon Hansen (S). Ministeren har forelagt sagen for Kystdirektoratet, der holder fast i, at de dele af havneprojektet, som er på vandet, er så "omfattende" og har "en væsentlig påvirkning på området", at de kalder på detaljerede beskrivelser og ikke blot skitser, som man har arbejdet med hidtil.
Afventer svar
Simon Hansen har tidligere fortalt, at Kystdirektoratet har besluttet at tage sagen op igen, og at man afventer et svar.
- Vi har fået en melding fra Kystdirektoratet, der vil kigge på vores sag igen og tage den op ultimo august eller primo september, så vi forventer at høre noget fra dem, siger borgmesteren.
Annonce
Han fortæller, at processerne har krydset hinanden.
- Der er ikke noget overraskende i ministerens svar. Det havde jeg sådan set forventet, men derfor er vi stadig spændte på, hvad Kystdirektoratet kommer frem til, siger han.
Vi kan jo se, at man kan lave cykelbroer i et væk inde i hovedstaden, så tænker vi også, at vi forhåbentlig kan få lov til det her i Guldborgsund.
Simon Hansen (S), borgmester
Borgmester Simon Hansen har tidligere skrevet til miljøministeren om at gå ind i sagen, da kommunen mente, at det var en ændring af praksis at skulle fremlægge omfattende detailprojekter frem for skitseprojekter.
Han skrev, at denne ændring kunne koste fem til seks millioner kroner og tre års ekstra ventetid.
I sit brev til miljøministeren kaldte borgmesteren det "en pludselig ændring af direktoratets praksis", at Guldborgsund Kommune skulle fremlægge detailprojekter frem for skitseprojekter.
Miljøministeren forklarer i sit brev, at Kystdirektoratet afviser, at der skulle være tale om en ændring af praksis, men at det "ligger inden for rammerne af sædvanlig praksis ved behandling af ansøgninger om større projekter med en potentiel betydelig påvirkning af omgivelserne".
Oplever udfordringer med statslige styrelser
Simon Hansen fortæller, at man møder modstand fra offentlige instanser i forbindelse med udviklingsprojekter.
- I forhold til vores udviklingsmuligheder i landdistrikterne har vi nogle udfordringer med utrolig restriktive vurderinger af projekter fra forskellige statslige styrelsers side, siger han og fortæller, at det er noget, man drøfter med de lokale folketingsmedlemmer.
Annonce
- Cykelbroer i et væk
Han har tidligere udtalt til Folketidende, at det må kunne lade sig gøre.
- Vi kan jo se, at man kan lave cykelbroer i et væk inde i hovedstaden, så tænker vi også, at vi forhåbentlig kan få lov til det her i Guldborgsund.
Projekterne på vandet er en boardwalk, et svømmeområde, en opholdstrappe og en cykel- og gangbro mellem Nykøbing og Sundby.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Selverklæret 'rockerbager' vil ruske op i synet på seniorlivet
Vil sætte fokus på Falsters Hjerte: - Vi kan meget, men vi forsvinder lidt
Lokal rektor: - Måske skal vi ændre spillereglerne til eksamen
Flere medlemmer forlader Venstre-Lolland i protest mod omstridt lov
Partier i kamp om millioner: Nu begynder de svære forhandlinger
Mest læste artikler
Brand i kendt spisested
Hotel Falster annullerer forpagtning på overtagelsesdag: - Det føles bare ikke rigtigt
Coop 365 i Søllested lukkede akut efter kortslutning
NFH-formand: Mulle har en stor plads i mit hjerte
Lolland Kommune får flere penge til nedrivning af huse