Ny sushirestaurant er på vej til Skolegade i Nykøbing
Atami Sushi er ved at gøre klar i Skolegade i Nykøbing, hvor håndværkere stadig arbejder i lokalerne. Der er endnu ikke meldt en åbningsdato ud.
En ny restaurant er på vej til Nykøbing. Uden for lokalerne ligger paller og byggerod, og inden for dørene er historien nogenlunde den samme.
Det er tydeligt, at en ny restaurant for tiden tager form på Skolegade i Nykøbing. Sushirestauranten Atami Sushi er ifølge CVR-registeret i gang med at gøre klar til åbningen. Det er endnu uklart, hvornår forretningen slår dørene op.
Der bygges på livet løs indvendigt i den kommende restaurant. Byggerodet udenfor vidner om arbejdet. Foto: Esben Cronbach-Christensen
"Autentisk og lækkert"
Med Nykøbing-restauranten åbner kædens 13. restaurant. På kædens hjemmeside skriver ejerne, at deres restauranter er "din destination for autentisk og lækker sushi".
Finder man hjemmesiden for Nykøbing-afdelingen frem, som allerede er oprettet, ligner det, at det allerede nu er muligt at booke bord og bestille mad. Take away-knappen fører dog til Næstved-afdelingen, og forsøger man at booke et bord, melder systemet fejl.
Annonce
Folketidende har forsøgt at få kontakt med ejerne, men det har ikke været muligt inden deadline fredag.
Nummeret til restauranten virker heller ikke endnu. Megen tvivl om, at restauranten en dag åbner, er der dog ikke. Spørgsmålet om, hvornår den åbner, er dog endnu åbent.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Op til 120 centimeter over daglig vande: Her kan du hente grus og sandsække
Nykøbing FC taber for første gang i et år
Påvirket bilist anholdt: Smadrede ind i signalstander
Skur udbrændte: Fik melding om brand i sommerhus sent fredag aften
Bag idyllen på Agerupgaard gemmer sig et svært valg
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland