Lolland

Morten Ahmt (DD) ryddede op efter hærværket i Bandholm. Foto: Nicklas Linnemann

Politianmeldte hærværk: Gerningsmænd efterlod blod på beviserne

Hærværket er allerede politianmeldt, og Morten Ahmt har informeret de andre  partier om hærværket.

Offentliggjort Sidst opdateret

Flere valgplakater var flået ned i Bandholm og dumpet uden for Svanevig Hospice.

Hærværk i Bandholm

  • Flere valgplakater blev flået ned i Bandholm og dumpet ved Svanevig Hospice, hvilket har skabt bekymring blandt lokale kandidater.
  • Morten Ahmt fra Danmarksdemokraterne har politianmeldt hændelsen, da der blev fundet blod på plakaterne, hvilket indikerer hærværk.

- Da jeg kom hjem efter at have delt valgmateriale ud i Nakskov, så jeg opslaget om, at valgplakaterne lå nede ved hospice i Bandholm, siger kandidaten Morten Ahmt (DD).

Han samlede alle plakaterne sammen og har dem nu i sin garage. Ikke kun Danmarksdemokraternes plakater er ramt, samtlige partiers plakater var flået ned.

Ingen tvivl

Hvorfor er du sikker på, det er hærværk?

- Jeg kan se på samtlige plakater, at der, hvor man sætter stripsene gennem, var de flået af på en måde, som vinden ikke kunne have gjort, siger Morten Ahmt.

Men derudover var der et endnu klarere bevis på ulovlighederne.

- Det er tydeligt at se, at de er blevet flået af, for der er også blod på kanterne. Det er helt klart blevet gjort med vold. , siger danmarksdemokraten.

Hærværk mod valgplakaterne i Bandholm. Privatfoto

Politianmeldelse

Plakaterne hang ved hovedvejen, men var blevet dumpet ved Svanevig Hospice, hvor ingen kandidater havde hængt deres plakater.

- De er blevet dumpet derovre. Det var da jeg samlede dem op, at jeg opdagede, der var blod på kanterne, siger Morten Ahmt.

Han håber, at politiet griber ind. Kandidaten har i hvert fald gjort sit for, at sagen bliver løst.

- Jeg lavede en online politianmeldelse i går, hvor jeg har vedlagt dokumentation, siger han og fortæller, at han beholder plakaterne i garagen, og at de andre partier er blevet informeret om miseren.

I tilfældige bunker lå valgplakaterne i Bandholm. Privatfoto
Valgplakaterne i Bandholm. Privatfoto