Guldborgsund

Politiets minestrimmel og de sodede vinduer vidner om morgenens brand og kraftige rødudvikling i Lagunen Bistro. Foto: Bjørn Brylle Petersen

Restauratør reagerer på brand: - Surrealistisk at se

Torsdag morgen rykkede brandvæsenet ud til Lagunen på Guldborg Havn. Forpagteren håber at åbne snart igen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lugten af røg hænger stadig som en tung dyne over Guldborg Havn, da Folketidende indfinder sig på kajen torsdag middag

Sodede vinduer vidner om den kraftige røg, der har været i Lagunen Bistro tidligere på dagen.

Morgenen var præget af blå blink og brandfolk, efter at en brand med røgudvikling i køkkenet fik Lolland-Falster Brandvæsen til at rykke ud til restauranten Lagunen Bistro.

Forpagteren af Lagunen, der bliver kaldt Duddi, er chokeret over synet, der møder hende på havnen i Guldborg.

- Jeg er rigtig ked af det, fordi vi har lagt så meget tid og energi i det sted. Jeg har brugt rigtig mange timer og energi på det, så det var surrealistisk at komme ned og se, at det, vi har bygget op, var helt sort, fortæller hun.

Gæster, der har sat sig for at spise på Lagunen den kommende tid, må sadle om, efter en brand i køkkenet tvinger restuaranten til at holde lukket. Foto: Bjørn Brylle Petersen

Duddi forklarer, at hun fik besked om branden af politiet.

- Vi er rigtig triste over at få den meddelelse, siger hun. 

Håber at åbne igen om en måned

Forpagteren håber, at restauranten kan åbne igen hurtigst muligt.

- Jeg kan forstå, at der har været brand ude i køkkenet, og at noget af loftet er brændt væk, så jeg kan godt se, at det ikke er noget, man lige får lavet på en eftermiddag, siger hun.

Duddi ærgrer sig over at måtte skuffe sine gæster.

- Vi har rigtig mange selskaber, som besøger os, så det gør rigtig ondt, at vi må aflyse dem, siger hun.

- Vi vil gøre alt, hvad vi kan for, at vi kommer hurtigt op at køre, siger hun og klynger sig til et spinkelt håb om, at der er åbent om en måned.

Hun fortæller, at man har en masse planer for den kommende tid, som det vil være "ærgerligt" ikke at kunne gennemføre.

Politiet har spærret for adgangen til lokalerne. Foto: Bjørn Brylle Petersen

- Det kunne være gået gruelig galt

Folketidendes reporter møder Bo Hansen, der har sin båd liggende i havnen og er medlem af Guldborgland Bådelaug

Han er ked af synet, der møder ham.

- Det er rigtig trist, siger han. 

Forpagteren af restauranten havde lige fået det hele op at stå, og facaden var blevet renoveret, fortæller Bo Hansen.

- Det er synd, lyder det fra ham. 

Han bor tæt på havnen i Guldborg og kunne følge med i branden.

- Der kom rigtig meget røg, fortæller han.

Restaurantens genbo kunne heller ikke undgå at følge med på nærmeste hold. I Guldborg Rejepilleri stemmer Tina Jørgensen i og kalder morgenens brand "trist".

- Det kunne være gået gruelig galt, siger hun og ånder lettet op over, at der ikke kom nogen til skade.

Formanden for Guldborgland Bådelaug, Niels Engell, lægger vægt på, at der ikke er nogen personskade.

- Der er ikke kommet nogen mennesker til skade eller nogen, der er blevet røgforgiftet, så det er sådan, tingene er, konstaterer han.

- Resten må vi tage, som tingene kommer, lyder det fra formanden.

Han forventer at få åbnet toilet- og badefaciliteterne for bådelaugets medlemmer og gæstesejlere hurtigst muligt. De er aflåst af myndighederne efter branden.

Bygningerne er ejet af Guldborgland Bådelaug, og restauranten er forpagtet ud.