Rigspolitiet stopper for børneattester efter fejl i Kriminalregisteret
Sletteregler er ikke blevet overholdt i Kriminalregisteret. Sagen er meget alvorlig, siger rigspolitichef.
Ritzau Ritzau
OffentliggjortSidst opdateret
Rigspolitiet har opdaget, at nogle sager fejlagtigt er blevet slettet i Kriminalregistret.
Det har rigspolitichef Lasse Boje torsdag briefet politikere på Christiansborg om.
- Det er meget alvorligt, at der er fejl i Kriminalregistreret, fordi Kriminalregistret er centralt for håndteringen af lovovertrædelser og kriminelle sager i Danmark, udtaler han i en pressemeddelelse.
På grund af fejlen har politiet besluttet at sætte udstedelsen af børneattester og våbentilladelser i bero.
Børneattester bruges af arbejdsgivere, der vil ansætte personer til at arbejde med børn. Attesten skal sikre, at personer, der tidligere har været dømt for overgreb mod børn, ikke bliver ansat.
Annonce
Fejlen blev opdaget i juni, oplyser rigspolitichefen.
- Alt tyder på, at der er tale om fejl af meget begrænset omfang. Men det er foruroligende, at der har manglet oplysninger om fældende afgørelser, siger Lasse Boje til Ritzau.
Seneste artikler
Feriegæster strømmer til Sydhavsøerne
Unge lollandske talenter mister hjælpende hånd
Forhøjet vandstand sætter spor
Skolernes fremtid skal tænkes for hele Lolland
Forskere gør sjældent fund på Lolland
Mest læste artikler
Eftersøgning i gang: Frygter at person er sprunget ud fra bro
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland