SE VIDEOEN ▶️

Linda Elholm og Kim Larsen er klar til at støtte NFH i Europa League-kampen mod Blomberg Lippe. Foto: Bjørn Brylle Petersen

Så kører bussen: Supportere sendt sydover

En busfuld supportere i gule trøjer stikker søndag morgen sydpå for at heppe på NFH i Europa League.

Offentliggjort Sidst opdateret


På trods af temperaturer omkring frysepunktet er stemningen høj blandt de 41 NFH-supportere, der søndag morgen stævner ud fra Cementen i snevejr og sætter kursen mod Blomberg-Lippe i det tyske for at støtte NFH i deres tredje gruppespilskamp i Europa League.

- Vi skal have sandwich, en masse at drikke og to point med hjem, siger næstformand i NFH Supporters, Kim Larsen, om dagens taktik.

- Det er en stærk gruppe, så vi forventer en tæt kamp, siger NFH-supporter, Linda Elholm.

Derudover er bussen pakket med håndbold-banko, slagsange og kagemand til  'Danmarks bedste publikum', fortæller formand i NFH Supporters, Per Harding Madsen.

Foruden en flok gamle kendinge er der en del nye supportere med, der ikke har været med på udlandstur før, fortæller Kim Larsen.

- Dem er vi rigtig glade for at have med, siger han.

Ukuelig optimisme

Supporterne begyndte at planlægge turen for to måneder siden, da lodtrækningen var på plads og indså, at det var kampen mod de tyske modstandere, der kunne lade sig gøre, da der ville være for langt til Ungarn eller Frankrig, hvor de to øvrige modstanderen i Europa League-gruppen kommer fra.

- Så må vi se, hvor vi skal hen næste gang, NÅR vi er gået videre fra gruppen, siger Per Harding Madsen, der tror benhårdt på videre avancement fra gruppen.

Kampen mellem Blomberg og NFH fløjtes i gang søndag aften kl. 18.