Michael Dan Julsbo er byggechef hos Skanlux. Foto: Skanlux
Skanlux-chef efter strakspåbud: - Lidt ligesom i en børnehave
Skanlux har fået et strakspåbud fra Arbejdstilsynet efter problemer med et stillads på en byggeplads. Byggechef Michael Dan Julsbo siger, at forholdene blev rettet med det samme - og peger på underentreprenørerne.
Tilsynet konstaterede blandt andet, at et bukkestillads ikke var forsvarligt fastgjort eller understøttet, og at der var risiko for, at det kunne vælte.
Ifølge Arbejdstilsynet var der samtidig risiko for alvorlig personskade ved et fald fra stilladset, der var 2,25 meter højt.
Men ifølge Skanlux' byggechef, Michael Dan Julsbo, blev der hurtigt rettet op på forholdene.
- Der var styr på det samme dag eller senest dagen efter, siger han.
Annonce
Peger på underentreprenør
Michael Dan Julsbo forklarer, at det er underentreprenører, der udfører arbejdet og selv stiller stilladserne op.
Skanlux stiller ifølge byggechefen det nødvendige udstyr til rådighed og instruerer dem i, hvordan arbejdet skal udføres.
- Nogle gange hopper de desværre over, hvor gærdet er lavest. Det her skyldes, at man ikke har fået gjort tingene ordentligt, siger han.
Han understreger samtidig, at Skanlux tager påbuddet alvorligt.
- Vi tager det meget alvorligt, og vi bliver irriterede, hver gang det sker. De folk, der går derude, ved godt, hvordan det skal gøres.
Byggelederen har efterfølgende været forbi byggepladsen for at kontrollere, at forholdene er bragt i orden.
Ligesom i en børnehave
Ifølge Michael Dan Julsbo er det en tilbagevendende udfordring i byggebranchen, at medarbejdere og underentreprenører skal mindes om sikkerhedsreglerne.
- De strammer op, og så kan der gå et halvt år eller et år, før der igen er nogen, der ikke får gjort det rigtigt.
Annonce
Han sammenligner situationen med at skulle minde børn om de samme ting igen og igen.
- Det er lidt ligesom at være i en børnehave. Man skal huske at have vanter på, når det er koldt. Sådan er det i byggebranchen.
Skanlux har ikke planer om at skifte underentreprenør som følge af sagen.
- Vi har rigtig gode folk, og vi er meget glade for dem. Vi gør alt, hvad vi kan for at passe på dem og minde dem om reglerne, siger Michael Dan Julsbo.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
NFH storsejrede trods skadesdrama
Slidt og gammel arena skal have en overhaling
Jagter unge troldmænd til helt særlig forestilling
Butikstyv med speciel taske dømt
Kommunen kræver bedre spildevandsrensning: Nu nægter borgere at rette ind
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned