Skoletrætte elever har længe haft mulighed for at komme i praktik, men noget er alligevel ændret.
Fra og med dette skoleår har børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye nemlig fået indført en såkaldt juniormesterlære, hvor elever i 8.-9. klasse kan tilbringe to dage om ugen i en virksomhed eller på en erhvervsskole og tre dage om ugen i skole. Ifølge ministeren er formålet at forbedre elevernes trivsel og praktiske kompetencer ved at give dem mulighed for at få en mere varieret skoledag. Håbet er, at ordningen vil motivere flere til at vælge en erhvervsuddannelse.
Og i Lolland og Guldborgsund kommuner er indtil flere elever i gang med at gøre brug af den nye mulighed.
Virksomheder bakker op
I alt er 40 elever i Lolland Kommune og 38 elever i Guldborgsund Kommune i juniormesterlære. Det oplyser Søren Skovbølling, som er pædagogisk udviklingskonsulent i Lolland Kommune, og Marlene Friis, som er administrativ koordinator i Center for Børn og Læring i Guldborgsund Kommune.
Annonce
I Lolland Kommune roser Søren Skovbølling virksomhederne for at bakke op om den nye ordning. Her er 33 af eleverne i juniormesterlære nemlig lykkedes med at komme i virksomhedspraktik, mens syv elever er i skolepraktik i Ungdomsskolen.
- Som det fremgår, er der i Lolland Kommune et relativt stort antal elever i juniormesterlære, og heraf har et overvældende antal formået at finde en praktikplads ved en virksomhed, siger han og fortsætter:
- Dette vidner om stor velvillighed fra virksomhedernes side, og det er vi taknemmelige for, da det er her, eleverne får den bedste mulighed for at danne sig et indtryk af, hvordan det er at være på en rigtig arbejdsplads.
Dette vidner om stor velvillighed fra virksomhedernes side, og det er vi taknemmelige for.
Søren Skovbølling, pædagogisk udviklingskonsulent i Lolland Kommune.
Svend er glad for sin unge højre hånd
Marco Milo Jensen, som er svend i Idestrup El, synes kun, at det er dejligt, at de unge gider komme ud og gå til hånde og prøve sig selv af på nye måder, hvis de er skoletrætte.
- Så får de mulighed for at lære noget og måske få sig en læreplads, siger Marco Milo Jensen.
For 15-årige Henrik Strange, som er i juniormesterlære to dage om ugen hos Idestrup El, har det ændret alt at have to dage om ugen sammen med Marco. I stedet for at føle sig drænet for energi har han fået lysten til at lære tilbage. Og vigtigst af alt har det gjort ham gladere.
Men nu går han igen med energi til undervisningen, så han kan få sin afgangseksamen og komme ind på Celf og læse til elektriker. Det har simpelthen hjulpet, at han kom væk fra at sidde stille på skolebænken og ud at lave noget.
Marco gør sig da også umage med, at Henrik bliver sat i gang, når de er sammen, påpeger han.
Annonce
- Ellers bliver det en lang dag, siger svenden.
- Jeg vil også gerne have, at han føler, at han er med til at løse rigtige opgaver, siger Marco Milo Jensen.
Mål om fem procent af en årgang
Ud over juniormesterlære har begge kommuner også elever i praktik i øvrige ordninger, hvor skole og praktikforløb bliver sat sammen over kortere og længere perioder. Det gælder 14 i Lolland Kommune og 19 i Guldborgsund Kommune.
Praktikordningerne er alle kendetegnet ved, at der undervises i færre fag, men det særlige ved juniormesterlæren er, at når en elev afslutter den, så får eleven et fuldt afgangsbevis med mulighed for optagelse på en erhvervsuddannelse, hvis karakterkravene er opfyldt.
Ifølge fagbladet Folkeskolen har Børne- og Undervisningsministeriet sat en forventning om, at cirka fem procent af en årgang kommer i juniormesterlære, men ministeriet kommer først til at opgøre tallene efter dette skoleår.
Seneste artikler
Tynd og ulykkelig: Zira har været væk i 25 dage
Sårbar kvinde mistede formue til lollandsk advokat
Slutter tre dage af med togbusser
Lokal lottospiller vinder 10 millioner
Lynnedslag i landejendom
Mest læste artikler
Hedebølgen er over Sydhavsøerne
Ulovligt hotel: Kommunen fandt 52 sengepladser i enfamiliehus
Lynnedslag i landejendom
Medie: Ny rockerboss har lokale rødder
Gård til salg for svimlende millionbeløb