KV25

Fra venstre: Thomas Baark (B), Joan Kragh (SF), Mette Aagaard (C) og John Hansen (S) til valgmøde om regionalvalget 2025. Foto: Eva Højrup

- Vi skal høres: Lokale kandidater går sammen på tværs af partier for at styrke Lolland-Falsters indflydelse

Med et fælles valgmøde i Idestrup gik fire regionsrådskandidater torsdag aften sammen for at slå et slag for et valg, som mange ikke interesserer sig så meget for. Formålet var at give Lolland-Falster en stærkere stemme i regionen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Med kaffe, kage og en fyldt sal i Idestrup Forsamlingshus gik fire regionsrådskandidater torsdag aften sammen på tværs af partiskel for at opfordre vælgerne til at give Lolland-Falster en stærkere stemme i det kommende Region Østdanmark.

Under overskriften “Stem personligt - Lolland-Falster skal høres i regionsrådet” havde Mette Aagaard (C) taget initiativ til et fælles valgmøde, hvor hun sammen med John Hansen (S), Joan Kragh (SF) og Thomas Baark (Radikale Venstre) blandt andet diskuterede mangel på læger, psykiatrien, transport og den nye regions betydning for borgerne i den sydlige del af regionen.

Lokale kandidater kæmper for Lolland-Falsters stemme i Region Østdanmark

  • Fire regionsrådskandidater fra forskellige partier mødtes i Idestrup Forsamlingshus for at opfordre vælgerne til at styrke Lolland-Falsters indflydelse i det nye Region Østdanmark.
  • Debatten fokuserede på lokale udfordringer som mangel på læger og psykiatrisk støtte, og kandidaterne opfordrede til personlige stemmer for at sikre lokal repræsentation.

Omkring 50 borgere var mødt frem for at stille spørgsmål og debattere med kandidaterne, og spørgelysten var stor. 

En af dem, der flere gange stillede spørgsmål, var Marlene Nielsen fra Væggerløse. Hun arbejder i en daginstitution og vil gerne vide mere om den nye region. 

- Der er masse af møder om kommunalvalget, men ingen om regionen, jeg googlede og googlede, men så fandt jeg det her på Facebook, fortæller hun. 

- Jeg ville eksempelvis gerne have eksempler på, om der er noget positivt ved at lægge Region Sjælland og Region Hovedstaden sammen, fortæller hun. 

Frygt for at København løber med indflydelsen

En rød tråd gennem hele aftenen var nemlig bekymringen for, at borgerne i København vil få for stor indflydelse i det nye Region Østdanmark og at borgerne i provinsen får mindre indflydelse. 

- Alle borgere i hele det nuværende Region Sjælland har det samme problem: Vi risikerer, at det bliver københavnerne, der bestemmer, lød det fra en af deltagerne.

Her var kandidaterne enige om, at Lolland-Falster skal stå sammen for at blive hørt. Men de understregede også, at der kan være fordele ved den nye region. 

- Det kan måske være en fordel, at vi ikke længere tænker så meget i “dem og os”, at vi har fælles ressourcer, sagde Mette Aagaard. 

- Men vi skal kæmpe for at bevare indflydelsen. De lægestillinger, der før blev slået op i København, bliver nu oprettet her, men det tager tid at få forandringerne til at virke, tilføjede John Hansen (S).

Mette Aagard (C) har taget initiativ til flere valgmøder, hvor Region Østdanmark bliver drøftet. Foto: Eva Højrup

Kan vi undgå at spilde vores stemme?

Flere borgere udtrykte bekymring for, at de mange kandidater fra Lolland og Falster området kunne sprede stemmerne for tyndt.

- Hvordan undgår vi at spilde vores stemmer, så vi faktisk får valgt en herfra? spurgte en af deltagerne.

- Det bedste, man kan gøre, er at stemme personligt. Jo flere personlige stemmer vi får, jo højere kommer vi op på partlisten, og jo større chance er der for, at vi bliver valgt, lød rådet fra Thomas Baark.

Både Mette Aagaard og Joan Kragh støttede op:

Stemningen blandt kandidaterne var god, der var ingen mudderkastning, men et ønske om samarbejde. Foto: Eva Højrup

- Hvis man er i tvivl, så stem personligt, måske på John, Thomas, Joan eller mig, sagde Mette Aagaard med et smil, og salen kvitterede med latter. 

Ifølge John Hansen regner Socialdemokratiet med at få 12-14 pladser i det nye regionsråd: 

Men vi er også en kandidat fra hver kommune, så for at få en plads, kræver det mange personlige stemmer. Joan står højt på SF’s liste, så måske er hun sikker på en plads, men vi andre skal kæmpe, sagde han.

Marlene Nielsen fra Væggerløse spurgte, om der også er noget positivt at sige om Region Østdanmark? Foto: Eva Højrup

Fælles front og lokal “mafia”

Debatten bar præg af både samarbejdsvilje og lokalt sammenhold.

- Kan I ikke fortsætte det gode samarbejde efter valget? spurgte en borger.

- Jo, det er en rigtig god idé, når vi kan lave en Lolland-Falster Lovestorm, så kan vi også lave et regionsforum, svarede Mette Aagaard. 

- Jeg håber, der kommer en “Lolland-Falster-mafia”, som kan tale vores sag. Vi kan slåes os sammen med Bornholm og spørge dem til råds, de ved allerede, hvordan man samarbejder med hovedstaden, tilføjede Thomas Baark.

Mangel på læger, speciallæger og psykiatere var blandt de mest omtalte emner, og de nye sundhedsråd, der skal ligge under regionen, blev der også spurgt ind til. I sundhedsrådene skal der sidde kommunale og regionale repræsentanter. Flere kommuner overvejer at sende deres borgmester, for at få indflydelse. 

- Der ligger en stor opgave til sundhedsrådene. Vi skal være grundige og sikre, at vi finder de rigtige løsninger, sagde Joan Kragh.

John Hansen (S) er ikke i tvivl, det vigtigste tema er ulighed i sundhed, slog han fast. Foto: Eva Højrup

Vi skal sætte ind langt tidligere 

Harald Pedersen, der var en af de fremmødte borgere, spurgte, om kunstig intelligens (AI) kunne hjælpe i psykiatrien. 

- Jeg har hørt, at de har gode erfaringer i Spanien og England, hvor unge i mistrivsel kan stille spørgsmål. Svarene bliver overvåget af læger, fortalte han. 

 - AI kan måske være en støtte, men jeg har arbejdet i Børn- og Unge Psykiatrien i Roskilde og de unge, der kommer der er meget syge, og de har ventet meget længe. Derfor skal vi blive meget bedre til at forebygge. Vi kan ikke være andet bekendt end at styrke indsatsen her på Lolland og Falster og sætte ind langt tidligere, sagde Joan Kragh.

Som skolelærer kan jeg fortælle, at vi mangler skolepsykologer, fortalte Thomas Baark (B). Foto: Eva Højrup

Thomas Baark supplerede: 

- Jeg er ikke ekspert i psykiatri, men som skolelærer kan jeg se, hvor hårdt presset skolerne er. Vi mangler skolepsykologer, og det går ud over børnene.

John Hansen pegede på, at der også er gode nyheder: 

Der åbner nu en psykiatrisk akuttelefon, hvor der sidder rigtige mennesker klar til at tage telefonen, det er et vigtigt skridt, sagde han. 

Mødet sluttede med, at kandidaterne hver især fik et minut til at fortælle, hvad der er vigtigst for dem. John Hansen var ikke i tvivl: 

- Ulighed i sundhed. Vi har færre sygeplejersker, speciallæger og læger pr. 1000 indbyggere end de har i hovedstaden. De tal siger rigtig meget, og de tal skal være tæt på udlignet om fire år, slog han fast. 

Her er navnene på de kandidater, der bor på Lolland og Falster, eller som har tilknytning hertil:

De stiller op til den nye Region Østdanmark:

A – Socialdemokratiet: Torben Klitmøller Hollmann, Lolland, John Hansen, Guldborgsund

B – Radikale Venstre: Thomas Baark, Guldborgsund

C – Det Konservative Folkeparti: Mette Aagaard, Lolland, Henrik Jacobsen, Lolland

F – SF (Socialistisk Folkeparti): Joan Kragh, Væggerløse, Lars Christiansen, Maribo

O – Dansk Folkeparti: Allan Blak, Maribo

V – Venstre: Iben Krogh, bor i København, er født på Lolland, Claus Bakke, bor i Vordingborg, arbejder i Maribo

T – Sydhavslisten: Karen Esmark Hansen, Væggerløse, Kasper Ibsen, Nykøbing F

Æ – Danmarksdemokraterne: Benny Damgaard, Lolland, Bob Richard Nielsen, Guldborgsund

Ø – Enhedslisten: Bente Lerche-Thomsen, Guldborgsund, Jan Erik Abildskov Nielsen, Lolland