SE VIDEOEN ▶️

Else Marie Andersen, formand for Nordfalster Lokalhistoriske Arkiv, glæder sig over den sjældne fotobog med 179 billeder fra byggeriet af den gamle Storstrømsbro, som nu er blevet en del af arkivets samling. Foto: Kristoffer Lindegaard

Yderst sjælden bog reddet til lokalt arkiv

Fotobog med 179 billeder fra Storstrømsbroens byggeri ender nu på Nordfalster Lokalhistoriske Arkiv.

Offentliggjort Sidst opdateret

Sjælden fotobog sikret for eftertiden

  • En unik fotobog med billeder fra Storstrømsbroens byggeri er nu doneret til Nordfalster Lokalhistoriske Arkiv, takket være MSE, Andreas Ulrich (initiativtager) og Sune Harild.
  • Bogen, der kunne have været solgt for tusindvis af kroner, vil nu blive en del af arkivets samling og potentielt bruges til udstillinger, hvilket giver lokalbefolkningen en chance for at opleve historien.

På en måde er det jo også i virkeligheden datidens Femernforbindelse.

Andreas Ulrich

En sjælden fotobog med 179 billeder fra byggeriet af den gamle Storstrømsbro er nu sikret for eftertiden og blevet doneret til Nordfalster Lokalhistoriske Arkiv i Nørre Alslev.

Bogen er doneret med hjælp fra den lokale entreprenørvirksomhed MSE, som har betalt, så fotobogen kunne ende på arkivet og blive tilgængelig for offentligheden.

Bogen rummer blandt andet fotos fra indvielsen af Storstrømsbroen den 26. september 1937, på Kong Christian X’s fødselsdag, hvor kongen holdt indvielsestalen for tusindvis af fremmødte. Foto: Kristoffer Lindegaard

Bogen havde ellers været i spil på samlermarkedet. Sune Harild fortæller, at han fik bud på både 4.000 og 5.000 kroner.

- Der er en, der har budt 5.000 kr. Der er en, der har budt 4.000 kr. i går, siger han.

Men for ham handlede det ikke kun om prisen. Han ville hellere have, at bogen kom et sted hen, hvor flere kunne få glæde af den.

- Jeg ville hellere have den gik til et eller andet godt end til en der bare ville have den. Når den havner her, så er der jo mange, der kan få glæde af at se de billeder, i stedet for at den ligger på en eller anden hylde hos en mand i Nordjylland, siger Sune Harild.

Sune Harild fik bogen via Odd Fellow, da en logebror døde, og boet skulle ryddes. Logebroren havde arbejdet ved DSB og samlet på effekter – og Sune købte selv bogen ud af samlingen.

Et løft til en stor samling

Den sjældne bog bliver en del af en stor samling om Storstrømsbroen på Nordfalster Lokalhistoriske arkiv. Foto: Kristoffer Lindegaard

På Nordfalster Lokalhistoriske Arkiv bliver fotobogen nu en del af den eksisterende samling om den gamle Storstrømsbro. Arkivet har i forvejen meget materiale, men bogen giver ekstra tyngde, fortæller formand Else Marie Andersen.

- Det betyder da rigtig meget, fordi vi har dækket godt ind, men de billeder her vil da være endnu mere spændende, som indgår i vores samling af billeder fra Storstrømsbroens bygning, siger hun.

Arkivet har allerede aviser, artikler og næsten 250 andre billeder fra brobyggeriet og senere jubilæer. Else Marie Andersen håber, at den nye bog også kan blive brugt udadtil.

- Jeg håber, vi kan lave nogle udstillinger. Vi laver løbende udstillinger, så det vil nok også være en ting, vi vil kunne bruge den til, siger hun.

Bogen skal først registreres, før den bliver lagt ind i samlingen og gjort tilgængelig.

- Den skal lige registreres, og så bliver den lagt ud bagefter. Folk kan jo også komme her og se den. Vi har åbent hver uge, siger Else Marie Andersen og tilføjer, at arkivet har åbent hver mandag fra 16 til 18.

Jan Sørensen, adm. direktør i MSE, fortæller, at virksomheden har betalt donationen, så den sjældne fotobog om Storstrømsbroens byggeri kan komme på Nordfalster Lokalhistoriske Arkiv og blive til glæde for alle. Foto: Kristoffer Lindegaard

MSE betaler

Den lokale entreprenørvirksomhed MSE har betalt, så fotobogen kunne blive doneret til arkivet. Adm. direktør Jan Sørensen forklarer, at det både handler om at støtte noget, der giver mening - og om et allerede godt samarbejde.

- Det tjener et godt formål, og vi har tidligere, i forbindelse med MSE’s 90 års jubilæum, haft et godt samarbejde med arkivet, siger Jan Sørensen.

Han peger også på, at det ligger naturligt for virksomheden at bakke op om projekter, der handler om infrastruktur og fælles værdier.

- Det er en del af vores branche at udbygge og sikre infrastruktur. Fordi, at alle dermed kan få glæde af bogen, siger han.

Datidens Femernforbindelse

Andreas Ulrich, der har været bindeled i processen og arbejdet for, at bogen endte på arkivet, ser fotobogen som et historisk vindue ind i et af tidens største anlægsprojekter.

- På en måde er det jo også i virkeligheden datidens Femernforbindelse, siger han.