Lolland

Medlemmer af Politihundeforeningen var de første, der officielt fik lov til at bruge hundeskoven. Foto: Privatfoto

Vil gerne udvide nyåbnet hundeskov

I weekenden fik Brandstrup sin egen hundeskov, og planen er at udbygge den i fremtiden.

Offentliggjort

Der blev løbet lystigt rundt, da snoren i lørdags blev klippet til en ny hundeskov i Brandstrup. Projektet blev påbegyndt efter områdets idrætsklub, Tirsted IK85, måtte opgive sin eksistens i 2023. Tilbage var blandt andet de store boldbaner, som ikke længere tiltrak fodboldstøvler, taklinger og mål. 

Vi vil gerne udvide med en agilitybane, men det kræver, at vi først skal finde pengene til det.

Susanne Møller

Ved et beboermøde i august samme år blev de tidligere boldbaner skridtet af. Mange af byens borgere var mødt op, og sammen med en repræsentant fra kommunen blev området besigtiget. Det fik idéerne til at vælte frem, men der var en vigtig detalje.

-  Deltageren fra Lolland Kommune kunne meddele, at uanset hvad vi fandt på, skulle vi selv finde pengene til vores projekt, såvel anlæg som drift, fortæller Susanne Møller, der er formand for Kernehuset i Brandstrup.

Martin Boesen fik lov at klippe snoren til hundeskoven i Brandstrup. Foto: Privatfoto

Fik støtte til projektet

Et af de forslag, som der var stor enighed om, var at gøre kampbanen til en hundeskov, og det projekt blev hurtigt sat i gang. Men første skridt var at samle penge til det.

Hundeskoven skulle hegnes solidt ind, og området skulle have mulighed for at springe i skov uden et stort behov for styring. De økonomiske midler til projektet er blevet fundet gennem det tidligere landsbyklynge-samarbejde, der har bidraget med 75.000 kroner og Nordeafonden, der har givet 30.000 kroner.

Selve forarbejdet blev gjort i vinter, hvor der også kom bord-bænke-sæt op, og selv om den officielle indvielse først skete i weekenden, har der været masser af liv længe.

Har planer om at udvide

Arbejdet med at klippe snore til hundeskoven var lagt i hænderne på formanden for fritids-, kultur- og folkesundhedsudvalget, Martin Boesen (S), og efterfølgende var der opvisning med deltagere fra Politihundeklubben. Her var blandt andet to hvalpe med, som allerede havde lært en masse.

Godt 25 deltagere var mødt op, og selv om skoven nu er officielt åben, er arbejdet slet ikke færdigt.

- Vi vil gerne udvide med en agilitybane, men det kræver, at vi først skal finde pengene til det. Derfor overvejer vi at nedsætte et nyt udvalg med den opgave, forklarer Susanne Møller.

Samtidig skal foreningen også finde både kræfter og midler til at vedligeholde hundeskoven, så den forbliver et lækkert sted at komme for både to- og firebenede.