Lolland

To kvinder foran en grøn bygning, hvor den ene holder mikrofon og den anden buket blomster.
Marie-Louise Brehm Nielsen ser frem til selv at være med til en udgravning. Foto: Palle Nevad Frandsen

Borgmester: Ville være sygeplejerske eller arkæolog

Lollands borgmester ser frem til at prøve sin barndomsdrøm af.

Offentliggjort

- Det er lige så svært som at styre Lollands økonomi, lød det kækt fra borgmester Marie-Louise Brehm Nielsen fra Din Stemme, da hun mandag middag fik overrakt mikrofonen ved indvielsen af Museum Lolland-Falsters nye magasin på Europavej i Maribo.

For nok sagde kalenderen 15. juni, men vinden var som en strid efterårsdag. Talen var dagens anden, så det var borgmesteren klar over og havde derfor forberedt sig på, at papirerne kunne være svære at håndtere - altså præcis som den lollandske økonomi.

Alligevel måtte hun efter et lille minuts tid sande, at lige så vel som økonomien kræver en håndsrækning fra en indenrigsminister, så krævede talepapiret et par hjælpende museumshænder til at holde det på plads i vinden.

Skal passe godt på fortiden

Da det lykkedes at få ordene på papiret til at stoppe med at danse i vinden, kunne borgmesteren lykønske museet med det moderne magasin.

- Hvis vi skal være helt ærlige, er et magasin nok ikke det første, vi tænker på, når vi taler om vores kultur og historie. Det er heller ikke det, vi husker, når vi tænker tilbage på spændende museumsbesøg og oplevelser. Det er meget andet, der falder i øjnene først.

To mænd står ved en indgang med rød løber foran en grøn bygning, mens tilskuere står i baggrunden.
De to borgmestre på Sydhavsøerne var sammen om at klippe snoren til det nye magasin. Foto: Palle Nevad Frandsen

Alligevel er betydningen af et velfungerende magasin vigtig for et museum.

- Det er et solidt udgangspunkt for alt andet. Når vi passer godt på vores fortid, passer vi også godt på vores fremtid. De brikker, der nu får et nyt og sikkert hjem her på Europavej, er ikke bare gamle minder. De er brikker i et stort puslespil, der fortæller historien om vores egn. Historien hjælper os med at forstå, hvor vi kommer fra. Den giver os perspektiv på den tid, vi lever i nu, lød det fra Marie-Louise Brehm Nielsen.

Skal hjælpe med udgravning

I sin tale afslørede borgmesteren også noget, som hun glæder sig meget til. Sammen med sin borgmesterkollega Simon Hansen (S), som også hjalp med at klippe snoren til det nye magasin, skal hun besøge udgravningen ved afkørsel 43. Her er der fundet spor af et velbevaret langhus, og Marie-Louise Brehm Nielsen vil gerne hjælpe med udgravningen.

- Det er en verden, der har interesseret mig i mange år, og jeg synes, at det er vanvittigt spændende, at man den dag i dag kan få et enestående indtryk af, hvordan livet gennem tiden har formet sig her på vores egn, forklarede hun.

- Hvis jeg ikke var blevet sygeplejerske, var jeg blevet arkæolog. Så det er min mulighed for at prøve kræfter med graveske og pensel.

Hun takkede museet for invitationen, men konkluderede hurtigt, at hun i høj grad nok havde inviteret sig selv.