Tilbage i april kom det frem, at Just Eat-milliardæren Bo Ladegaard Bendtsen vil gøre slottet og dele af parken til et ferie- og konferencecenter med sportsbaner, wellness-område og restaurant.
Rygterne går endda på, at restauranten skal være på Michelin-niveau.
Det seneste regnskab over milliardærens danske investeringer viser dog et markant tab i 2024.
Bo Bendtsens danske investeringer i selskabet Euro Economics Commercial Properties ApS tabte intet mindre end 235 millioner kroner sidste år.
Ifølge mediet er det investeringen i biogaskoncernen BioCirc, som blandt andet har betydet et meget rødt år.
Faktisk er egenkapitalen gået fra 189 millioner kroner til -45 millioner.
Der er dog umiddelbart ingen bekymring at spore i ledelsen, der forventer, at egenkapitalen vil blive ”genoprettet gennem fremtidige overskud og kapitaltilførsel”, står der ifølge Jyllands-Posten i regnskabet.
Den svære lokalplan
Til byrådsmødet i maj kom de store Aalholm-planer et skridt tættere på. For selvom Aalholm Slot er en fredet middelalderborg og ligger i en kystbeskyttelseszone, omkranset af områder med naturbeskyttelse, lykkedes det at få stykket en ny lokalplan sammen.
Dette glædede formanden for teknik-, klima- og miljøudvalget, Jesper Blomberg (M).
- Jeg er sikker på, at mange kommuner er møgærgerlige over, at Aalholm ikke ligger i deres kommune og dermed kan blive deres projekt. Men jeg er stolt af, at vi kan rejse Nysted og Aalholm Slot igen ved at bakke op om den her lokalplan, sagde formand Jesper Blomberg (M) i byrådssalen.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker