Lolland

Byrådsmedlem og nu også regionsrådskandidat Henrik Jacobsen (K) er bange for, at Lolland-Falster ikke bliver repræsenteret i den nye region. Arkivfoto: Anders Knudsen

"Man er ikke lokal, hvis man ikke bor her" - Nu melder han sig i debatten

Et læserbrev fra tre regionsrådskandidater vækker stor opsigt op til valget. De beskylder flere af de andre kandidater for at smykke sig med lånte fjer, når de siger, at de repræsenterer Lolland og Falster.

Offentliggjort

Lokal engagement i regionsrådsvalg

  • Debatten om lokale kandidater til regionsrådet intensiveres, da Torben Hollmann (S) og andre kritiserer kandidater uden bopæl på Lolland-Falster.
    • Henrik Jacobsen (K) er bange for, at Lolland og Falster ikke bliver repræsenteret i den nye region.

Man kan godt repræsentere Lolland-Falster, hvis man ikke bor der, men man er ikke en repræsentant af området.

Sådan melder Henrik Jacobsen (K) ud i telefonen til Folketidende.

- Min holdning er, at man er ikke lokal, hvis man ikke bor her, så er man bare opstillet, siger regionrådskandidaten.

Han har gladeligt fulgt med i debatten på sociale medier om, hvornår man er en "lokal kandidat", men ønsker ikke selv at deltage i ordkrigen online. Der er for nemt at svine hinanden til, når man ikke skal se hinanden i øjnene, mener han.

Man skal bo her

Men i Folketidende tager han gerne debatten, selvom han ikke altid er enig i, hvordan forløb bliver beskrevet i avisen.

- Iben [Krog (V)] er jo stillet op til regionsrådsvalget, men hun bor her ikke. For mig er det en stor forskel, siger Henrik Jacobsen.

Hvorfor?

- Du er opstillet, ikke bosiddende. Jeg har prøvet det engang før, det kan være, det er anderledes med hende, men jeg mener stadig ikke, at hun er lokal, siger han og fortæller om vigtigheden ved at samle stemmerne på få kandidater, så man kan kæmpe mod skævheden i den nye region.

Bange for at blive glemt

Fordi, den nye storregion er skæv. Ikke geografisk, men demografisk. For der bor flere mennesker i Hovedstaden end på vestsjælland eller på sydsjælland, samtidig er der færre pladser at kæmpe om, hvilket betyder, at der er en reel risiko for, at Lolland og Falster og andre områder på Sjælland ikke opnår repræsentation i regionen. 

- Vi er bange for, at vi bliver glemt! Det kan de andre også være bange for, men vi vil arbejde for lokal repræsentation. Vi kæmper for at få en lokal valgt, og med en lokal, mener vi, en der bor på øerne, siger Henrik Jacobsen.

Man har fingeren på pulsen og forstår bedre, hvad det er, der rører sig i lokalområdet, når ens hjem ligger på sydhavsøerne, mener han.