Guldborgsund

Sundskolen er allerede nu for lille til at rumme de mange elever. To pavilloner gør op for pladsmanglen. Arkivfoto: Jakob Poulsen

Pladsmangel på Sundskolen kan fortsætte i flere år end først antaget

Sundskolen var fra start for lille, men fra 2030 ville børnetallet falde så meget, at kapaciteten ikke længere var et problem. En ny prognose viser, at pladsudfordringerne fortsætter i flere år end hidtil antaget.

Offentliggjort

Sundskolen var allerede for lille, inden den for nylig blev officielt indviet og åbnet efter mange bump på vejen med flere års forsinkelse til følge.

Ny prognose kan forlænge pladsmanglen på Sundskolen

  • En ny prognose peger på, at Sundskolen fortsat får flere børn end ventet. Fra 2032 ventes 50 børn i 0. klasse, hvilket presser den tosporede skole.
  • De to pavilloner, der kostede cirka 7,2 millioner kroner at opføre, kan derfor blive nødvendige i længere tid. Børne- og Skoleudvalget får sagen forelagt 26. august, oplyser formand Henrik Steen Jensen.

Nu viser en ny prognose for børnetallet i skoledistriktet, at man skal regne med flere børn end først forventet. “Fra 2032 og frem peger prognosen på omkring 50 skolestartere om året på Sundskolen, hvis omtrent samme andel af distriktets børn som hidtil vælger skolen."

Det er markant flere end først forventet, og de nye tal placerer skolen på vippen til at blive tresporet.

Det kan blive en udfordring for den tosporede skole.

Pavilloner løser pladsmangel

Sundskolen er ikke stor nok til at huse det antal elever, som dagligt skal have undervisning. Derfor blev det i begyndelsen af 2026 besluttet, at to pavilloner skulle opføres som løsning på pladsproblemerne.

Pavillonerne blev opført for cirka 7,2 millioner kroner og kommunen betaler cirka én million kroner årligt i leje og driftsudgifter. Den pris gælder de første fem år af lejeperioden, men kontrakten indeholder mulighed for forlængelse af lejen - dog uden garanti for, at det vil blive til samme pris som hidtil.

Skal midlertidig løsning forlænges?

Beslutningen om de midlertidige pavilloner blev blandt andet taget, fordi de første prognoser viste et dalende elevtal, som allerede fra 2029 ville ligge på 46 elever: et godt stykke under en tresporet årgang, som først kommer på tale ved 53 elever og derover i 0. til 3. klasse.

Men nu viser prognosen - som er behæftet med en vis usikkerhed - at der endnu i 2032 og frem vil være 50 elever i 0. klasse. Det rejser spørgsmålet om, hvorvidt lejen af pavillonerne skal forlænges.

- Jeg vil nødig foregribe, hvad udvalget når frem til, men det er jo det, der er grundhistorien, siger udvalgsformand for Børne- og Skoleudvalget Henrik Steen Jensen.

Han påpeger, at det var på baggrund af den daværende prognose, at man valgte den midlertidige løsning med pavillonerne.

- Hvis prognosen ændrer sig, skal vi tage fornyet stilling - og nu er den ændret, men ikke sådan, at vi lige umiddelbart skal ændre noget akut.

Næste udvalgsmøde i Børne- og Skoleudvalget er onsdag 26. august, og her skal medlemmerne blandt andet orienteres om den nye situation på Sundskolen. Her bliver medlemmerne inklusive formanden klogere på, hvad der ligger bag prognosen samt hvordan - og hvorvidt - der skal handles på den tallene.