Lolland

Arkivfoto: Jan Knudsen

Slut med julehjælp fra kommunen

Lolland Kommune opløser det legat, der hvert år har været en håndsrækning til værdigt trængende i december måned. Fremover er det tre udvalgte organisationer, der skal sikre, at borgere, der har svært ved at få pengene til at række, kan få hjælp til jul.

Offentliggjort

Lolland Kommune ændrer julehjælp

  • Lolland Kommune stopper direkte julehjælp og opløser legatet på 1,7 millioner kroner.
  • Pengene fordeles nu mellem Dansk Folkehjælp, Mødrehjælpen og Frelsens Hær for at nå flere trængende familier.

Lolland Kommune afskaffer muligheden for at søge julehjælp direkte hos kommunen. Dermed er det slut med de små legater, som gennem årene har været uddelt til borgere med behov i december. 

Det fremgår af dagsordenen for tirsdagens møde i Ældre-, Omsorgs- og Sundhedsudvalget.

Færre fik hjælp

Baggrunden er, at afkastet fra kommunens gamle legat er blevet for beskedent til at gøre en reel forskel. Sidste jul blev der uddelt 16.000 kroner, fordelt på 32 legater af 500 kroner hver. Det stod i skærende kontrast til de 254 borgere, der havde søgt om hjælp.

I stedet har Civilstyrelsen givet grønt lys til at opløse legatet og uddele kapitalen på 1,7 millioner kroner til andre, som kan nå bredere ud.

Tre organisationer overtager

Kommunens administration foreslår, at pengene deles ligeligt mellem Dansk Folkehjælp, Mødrehjælpen og Frelsens Hær, der allerede arbejder lokalt med julehjælp. Midlerne skal fordeles over en tiårig periode og målrettes værdigt trængende familier i Lolland Kommune. 

I og med, at kommunen allerede har søgt om en opløsning af legatet, ventes det at udvalget på tirsdag følger anbefalingen fra administrationen.