Kultur
Nykøbing Falster Revyens hold til sommeren 2027. Foto: Rune Buch
Sommerrevyen 2027: Her er holdet
Navnene, der skal få taget til at løfte sig af latter til sommer, er klar. Det fremgår af en pressemeddelelse, som Nykøbing Falster Revyen har sendt ud tirsdag morgen. Og synes man, holdet gør det godt i forvejen, kan man glæde sig. Der er nemlig kendte ansigter i årets besætning.
Vicki Berlin, Gordon Kennedy, Kristine Yde, Sebastian Harris og debutanten i Nykøbing, Jan Svarrer, skal stå på scenen. Til at holde styr på alle løjerne, er endnu engang instruktør Jeanne Boel, og ved tangenterne sidder den velkendte kapelmester, Mickey Pless.
– Det er et super og meget homogent hold, som vi glæder os voldsomt til at arbejde med. Allerede da vi tog pressefotos i starten af august, kunne vi mærke den gode energi og kemi mellem dem. Det er et noget yngre hold, end vi er vant til, men det betyder bestemt ikke, at vi ændrer på revyformen i Nykøbing. Vi leverer det, vores gæster forventer og vil have: En festlig og folkelig sommerrevy, hvor grinet og musikken er i fokus, siger Mickey Pless.
Billetsalget starter torsdag den 10. september klokken 10.00.
Seneste artikler
Op til 120 centimeter over daglig vande: Her kan du hente grus og sandsække
Nykøbing FC taber for første gang i et år
Påvirket bilist anholdt: Smadrede ind i signalstander
Skur udbrændte: Fik melding om brand i sommerhus sent fredag aften
Bag idyllen på Agerupgaard gemmer sig et svært valg
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland