Debat

Fejøfærgens gæster kommer alle til at betale mere efter prisændringerne. Arkivfoto: Anders Knudsen

Stop bookingvanviddet - Fejø er ikke et reservationscirkus

Offentliggjort Sidst opdateret

Debatindlæg

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning. Ønsker du at deltage i debatten, kan du skrive til os på nyhedsdesk@folketidende.dk.

Nu har Klima-, Teknik- og Miljøudvalget besluttet, at man fremover skal booke til samtlige afgange på Fejøfærgen. Tidligere var der kun krav om booking på de mest travle tidspunkter, nemlig morgen og aften, hvilket var både rimeligt og logisk. Men at udvide det til hele dagen er ren galimatias.

Det er ikke bare ufornuftigt, det er direkte respektløst overfor de mennesker, der faktisk holder vores små øsamfund i live

For os, der bor på Fejø, er færgen vores livline til sundhedsvæsen, indkøb og uddannelse, samt pendling til og fra øen. Kravet om booking til hver eneste afgang er helt ude af proportioner. Hvorfor skal vi pludselig spærres inde af et bureaukratisk system, der ikke løser et problem, men i stedet skaber nye?

Selv om det tilsyneladende er vejen frem for Askø og Femø, hvor det er implementeret for længe siden, er det ikke ensbetydende med, at det er vejen frem for Fejø.

Hvorfor gør de det?

Lad mig bruge et billede, som alle på Lolland kan forstå: Forestil jer, at man i kommunen beslutter, at man kun kan køre med bussen, hvis man har booket plads i forvejen. Har ingen booket, kører bussen ikke, og hvis ingen i et bestemt område har booket, springer bussen bare det område over.

Den idé ville være fantastisk for Refa i forbindelse med afhentning af affald i sommerhusområder, så skraldebilen ikke skal køre forgæves hver anden eller fjerde uge. Men lyder det fornuftigt for en færge som Fejøs? Nej, det gør det bestemt ikke. Men det er præcis den logik, øboerne nu påtvinges.

Selvfølgelig ville kommunen spare penge på busbudgettet, hvis busforslaget blev besluttet, men samtidig ville de affolke landområderne endnu mere end de i forvejen er i gang med. Jeg tror og håber ikke, at de vælger den vej fremadrettet, men hvorfor gør de det så for os på øerne?

Direkte respektløst

Vi/I skal huske på, at færgerne er vores veje, det er vores asfalt. At kræve booking til hver eneste afgang svarer til at sætte bomme op på landevejen og kræve, at man reserverer køretid, inden man må køre ud og hjem. Det er ikke bare ufornuftigt, det er direkte respektløst overfor de mennesker, der faktisk holder vores små øsamfund i live, og det er som førnævnt, fastboende, erhvervet, sommerhusejerne, turisterne samt dem der pendler ind og ud.

Jeg stiller op for Danmarksdemokraterne på Lolland. Jeg er fejøbo, og jeg vil sige det klart:

Ja til booking (på færgerne) når det giver mening, på de tidlige morgenafgange og de sene aftenafgange.Nej til booking-bureaukrati, der spænder ben for øboernes/erhvervslivets hverdag.Ja til at sikre en færgedrift, der tager udgangspunkt i virkeligheden, ikke i ugennemtænkte skrivebordsteorier.Fejø og de andre småøer er en del af Lollands hjerte. Vi skal styrke det hjerte, ikke kvæle det i regler.

Det her handler ikke kun om Fejø. Det handler om, hvordan vi som kommune forstår vores ansvar: At skabe løsninger, der virker i virkeligheden, for alle borgere, også os som bor på øerne.

Vi er på Fejø, Femø og Askø er en sammenbragt, entusiastisk, engageret del af Lolland Kommune. Kære politikere, vis nu at I gerne vil os.