FAKTA: Hovedpunkter i Draghi-rapporten

EU har brug for enorme investeringer, hurtigere beslutninger og mindre bureaukrati, fastslår rapport.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den tidligere formand for Den Europæiske Centralbank, Mario Draghi, præsenterede 9. september sin rapport om EU's konkurrenceevne.

Rapporten er bestilt af EU-Kommissionen, der vil bruge den i kommissionens videre arbejde.

I rapporten peger Mario Draghi på, at EU skrumper som del af verdensøkonomien. EU's konkurrenceevne over for især USA og Kina er ganske enkelt ikke stærk nok. Derfor er der brug for en enorm indsats.

Her er et overblik over de vigtigste forslag i rapporten:

* Behov for massive investeringer

Draghi foreslår løbende investeringer på mindst 750-800 milliarder euro om året i blandt andet teknologi og grøn omstilling.

Ifølge Draghi er der tale om så massive investeringer, at det vil svare til mere end det dobbelte af Marshall-planen, som hjalp Europa i gang efter Anden Verdenskrig.

Den mest kontroversielle del af rapporten er bemærkningen om, at EU bør "bevæge sig i retning af" regelmæssig fælles låntagning for at muliggøre fælles investeringsprojekter.

Det har den tyske finansminister, Christian Lindner, allerede fastslået, at Tyskland ikke vil gå med til. Danmark er traditionelt også blandt de lande, der er skeptiske over for fælles gæld i EU.

* Bedre konkurrenceregler

Rapporten opfordrer til at forny EU's konkurrenceregler. Det skal hjælpe virksomheder i EU til at blive større. Dermed kan de bedre konkurrere med kinesiske og amerikanske giganter, lyder det i rapporten.

Den peger på, at EU i dag måske lægger for meget vægt på at undgå store virksomheder. Det sker af hensyn til konkurrence på lokale markeder i EU. Men eksempelvis telesektoren er også i international konkurrence og har derfor brug for størrelse.

* Hurtigere beslutninger

Draghi foreslår øget brug af kvalificeret flertal, når der skal træffes beslutninger om projekter i EU. Det skal forhindre, at enkelte EU-lande bruger kravet om enstemmighed til at blokere for beslutninger.

* Øget innovation

Ifølge rapporten er EU stærk inden for patentering og videnskabelige publikationer. Til gengæld er EU ikke god til at skabe innovative virksomheder. Især ikke sammenlignet med USA og Kina.

De nystartede virksomheder i EU har også problemer med at skalere op. Mange flytter derfor - for det meste til USA.

Et problem er ifølge rapporten, at mange europæiske virksomheder har udfordringer ved at finde medarbejdere med de rette kompetencer. Derfor bør der ifølge rapporten investeres i blandt andet voksenuddannelse.

Kilder: Draghi-rapporten "The future of European Competitiveness", Reuters.

/ritzau/