KV25

Lægen kan godt skrive "ej s" på en recept. Det betyder, at medicinen ikke må erstattes med et alternativ. I den situation vil det offentlige tilskud stadig blive beregnet ud fra den laveste pris. (Arkivfoto). - Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Medicin til øerne skal koste penge: - Det er en skandale

Fejø får medicin til øboerne sejlet over med varer til butikken. Fra nytår kommer det til at koste penge - og det kan ændre adgangen til den vigtige medicin.

Offentliggjort Sidst opdateret

OBS. Problemet er løst. Læs mere i artiklen her:  Medicin-fejl løst: - Det bliver gratis

Bekymring over nye pakkepriser på Fejø

  • Købmand Henrik Hesselbjerg på Fejø står over for en økonomisk udfordring, da nye pakkepriser vil gøre det dyrere at få medicin leveret til øen, hvilket kan påvirke de ældre beboeres adgang til livsnødvendig medicin.
  • Trods forsøg på dialog med lokale myndigheder om en bagatelgrænse for pakkevægt, har købmanden ikke modtaget svar, hvilket øger bekymringen for øens medicinforsyning.

Når Lolland Kommunes omstridte færgestrategi for færgefarten til Fejø, Femø og Askø træder i kraft 1. januar 2026, vil det koste penge at få uledsaget gods fragtet til øerne. 

De nye takser omfatter alle pakker, der sejles til øerne, uanset størrelse. Det betyder, at det vil koste penge at få medicin over til øerne. 

I færgestrategien fremgår det, at prisen per pakke vil være 40 kroner, og det har skabt en vanskelig situation for Fejøs købmand, Henrik Hesselbjerg.

- Den pris der står på pakken, det er den pris, vi bliver faktureret for. Hvis vi skal til at betale 50 kr. pr.gang, en kasse medicin kommer over på øen, så er det 10.250 kr. om året, som jeg vil få regninger på, som jeg ingen indtjening har til at dække.

På Fejø er købmanden del af en ordning, der sikrer, at flere af de ældre pensionister kan få den medicin, de er afhængige af. 

Han får leveret øboernes medicin med butikkens andre varer. Så sørger han for, at medicinen bliver delt ud til borgerne.I de tilfælde, hvor de ældre ikke kan hente medicinen selv, kører købmanden ud til folk med medicinen.

Betalingen for medicinen kan ifølge købmanden foregå på flere måder, eksempelvis gennem en aftale med hjemmeplejen eller pårørende til de ældre.

Medicinen vil med de kommende priser på uledsaget gods udelukkende være en udgift for købmanden. Derfor står Henrik Hesselberg nu i et dilemma. Det er ikke sikkert, at denne ordning kan fortsætte med de nye pakkepriser.

- De mennesker har ingen mulighed for at hente deres medicin selv, hvis jeg af økonomiske årsager bliver nødt til at sige stop. Jeg vil sige det sådan, at der skal rigtig meget til for, at jeg gør det, altså siger stop, forklarer han. 

Den ekstra regning på 10.250 kroner er mange penge for den lille købmandsbiks på Fejø. Det gør ham bekymret for, om han kan fortsætte med at hjælpe borgerne med at få deres medicin, som han gør det nu.

Det er noget, der fylder meget for købmanden, fordi mange af øens beboere er afhængige af receptpligtig og livsnødvendig medicin, som eksempelvis insulin. Købmanden forklarer, at det er rigtig mange af Fejøs godt 450 beboeres adgang til medicin, der bliver påvirket af de nye pakkepriser.

- Adgangen til medicin skal være lige for alle mennesker i Danmark. Det er en samfundsopgave at sørge for, at man kan få leveret medicinen til den samme pris på øen, som man kan på den anden side. Vi får for mellem 15.000 og 27.000 kroners receptpligtig medicin leveret her om ugen.

Ingen bagatelgrænse

Købmanden forklarer, at han undrer sig meget over, at der ikke er lavet en bagatelgrænse på pakkernes vægt. Det har man gjort på flere af de andre småfærger rundt omkring i Danmark. Bagatelgrænsen kan for eksempel betyde, at pakker på under 20 kilo er undtaget fra betaling – og derfor også medicin.

Fejøfærgens tager snart penge for at fragte medicin til øen. Arkivfoto: Anders Knudsen

Ifølge købmanden har han for flere måneder siden forsøgt at kontakte havnechefen i Nakskov, Jørgen Buhl, og overfartslederen for Lolland Færgefart, Peter Krüger, om sine bekymringer for de kommende prisstigninger. 

Henrik Hesselberg fortæller, at har de aldrig besvaret hans henvendelse.

- Det er en skandale, at Lolland kommune ikke engang gider gå ind i en dialog med mig omkring det, siger købmanden.

Folketidende har kontaktet Jørgen Buhl, som ikke ønskede at udtale sig om de kommende prisændringer for uledsaget gods. Han afviser også at have modtaget en mail fra købmand Henrik Hesselberg.

Chefskipper Peter Krüger har heller ikke besvaret skriftlige henvendelser om priserne på pakker.

Så hvem har ansvaret for at få medicin leveret til øboerne, nu når prisen på uledsaget gods ændrer sig? Og hvordan vil kommunen sikre, at borgerne har samme adgang til den medicin, de har brug for?

- Jeg har spurgt administrationen, og jeg lytter mig til at det er kommunens opgave at sikre, at det kommer frem, og også at det allerede sker i praksis uden politisk indblanding, siger Tine Vinther Clausen(V), der er formand for  Lollands Kommunes Klima, Teknik og Miljøudvalg.