Lokal skole modtager flere millioner kroner til renovering

Stubbekøbing Skole kan se frem til en kærkommen renovering. Arkivfoto: Anders Knudsen

Torsdag aften vedtog et enigt byråd i Guldborgsund Kommune, at Stubbekøbing Skole skal renoveres for 7,1 millioner kroner.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nu kan Stubbekøbing Skole se frem til at få en kærlig hånd.

Et enigt byråd i Guldborgsund Kommune har torsdag aften bevilliget 7,1 millioner kroner til skolen, der nu kan se frem til en ventet renovering af faglokaler.

Der er tale om en ombygning af de faglokaler, der bruges til undervisning i "madkundskab" og "håndværk & design", som er lovpligtige prøvefag i 8. klasse.

Oversvømmet i stormfloden

Skolen har stået uden faglokaler, siden de blev oversvømmet i forbindelse med et skybrud i august i fjor. Siden da har eleverne taget rundt til andre skoler for at låne faglokaler.

- Jeg er særdeles glad for, at vi nu frigiver midlerne til en ombygning af faglokalerne på Stubbekøbing Skole, så arbejdet kan komme gang i hurtigst muligt i første halvdel af 2025. I Guldborgsund Kommune står det højt på dagsordenen, at vores børn og unge skal have de bedst mulige betingelser for læring, trivsel og udvikling i hverdagen, og her spiller de fysiske rammer selvfølgelig en væsentlig rolle, siger formand for Børn og Skoleudvalget i Guldborgsund Kommune, Martin Lohse (L), i en pressemeddelelse.

Også skoleleder på Stubbekøbing Skole, Karina Lykke Lund, er henrykt over nyheden.

- Både børn og personale ser meget frem til, at ombygningen af faglokalerne bliver påbegyndt. Det er med til at styrke udviklingen af vores tværfaglige og praksisfaglige undervisning på skolen, siger hun.