Spareplaner kan være dødbringende

Nedskæringer i offentlige ydelser kan koste liv, hvis man skal tro britiske forskere.

Forskerne fra Oxford University har gennemgået OECD-tal over dødsårsager og udgifter til sociale ydelser i Danmark og 14 andre europæiske lande i perioden 1980-2005.

Ud fra tallene har forskerne regnet ud, hvor meget risikoen for at dø er steget i forlængelse af nedskæringerne.

Og de mener, at det har fatale konsekvenser, når regeringerne i Danmark og andre lande skærer i de offentlige ydelser, skriver Videnskab.dk.

Ifølge de britiske forskere betyder en nedskæring i offentlige udgifter på 596 kroner per person for eksempel en stigning i antallet af alkoholrelaterede dødsfald på 2,8 procent.

Når det gælder dødsfald som følge af hjertesygdomme er stigningen på 1,2 procent.

Undersøgelsen er offentliggjort i det anerkendte britiske tidsskrift British Medical Journal.

- Hvis en regerings førsteprioritet er at beskytte borgernes liv, hvilket statsledere ofte nævner i forbindelse med terrorbekæmpelse, så skal de overveje konsekvenserne ved den økonomiske politik, de fører, skriver sociolog David Stuckler i tidsskriftet.

Forskningsleder på Institut for Folkesundhed Knud Juel tager forbehold for, at han ikke kender undersøgelsen i detaljer, men han er umiddelbart skeptisk over for metoden.

- Ofte er der to sæt tal, der passer sammen, uden man kan dokumentere en sammenhæng. Jeg kan forestille mig offentlige nedskæringer, der kunne forbedre folkesundheden, hvis det for eksempel tvang folk til at bevæge sig mere, siger Knud Juel til Videnskab.dk.

/ritzau/

Det kan få dødbringende konsekvenser for syge og ældre, når regeringer skærer i de offentlige ydelser, konkluderer britiske forskere.

Offentliggjort Sidst opdateret