Selv kostumerne har fået et løft i årets revy i Tivoli under Petruska Miehe-Renards kyndige ledelse. Som her i åbningsnummeret ”I en sal af glas”, hvor Henrik Lykkegaard (tv), Sicilia Gadborg, Mikkel Becker Hilgart, Lea Thiim Harder, Neel Rønholt og Niels Ellegaard sender publikum godt på vej. Foto: Camilla Winther
Revyen i Tivoli er genfødt
Årets udgave af Tivoli-revyen i Glassalen er et festfyrværkeri af elegance og humor på lige fod med Tivolis andet festfyrværkeri samt en modernisering af genrens indhold
Med pauser undervejs har Tivoli i mere end 140 år haft en årlig revy. På scenen i Glassalen har de helt store revystjerner foldet sig ud. Osvald Helmuth, Liva Weel, Preben Kaas og Jørgen Ryg, og det var her Dirch Passer sluttede sin glorværdige karriere og døde, inden han skulle parodiere Kim Larsen i nummeret ”Pjækkeland” i 1980.
Der trækkes store veksler på folk i underholdningsbranchen, også i Tivoli, hvor Harlekin og Columbine i nummeret ”Frieriet” i Henrik Lykkegaard og Niels Ellegaards fremtræden har set bedre dage. Foto: Camilla Winther
De senere år har det dog knebet gevaldigt for revyen at leve op til fortidens store bedrifter, med sidste års udgave som en af de ringeste. Elendigheden sluttede dog torsdag aften, hvor årets aftapning - med Niels Ellegaard og Henrik Lykkegaard i spidsen for fire yngre og lovende skuespillere - genrejste traditionen med god revy i Glassalen i Tivoli.
Martin Miehe-Renard som instruktør har skruet to timers ualmindelig veloplagt lagkagerevy sammen. I et fantastisk tempo, i flotte kostumer, med fremragende musik og sang - men først og fremmest enormt morsomt. Revyen i Tivoli er genfødt og kan hermed anbefales i en tid, hvor der ellers ikke er for meget at grine af.
Sendrægtige politikere
Forberedelserne til årets revy har været handicappet af, at politikerne på Christiansborg ikke har kunnet få taget sig sammen til at danne en regering før den selvsamme uge, som revyen skulle holdes over dåben. Men i stedet for at gøre dette til et problem, har man valgt stort set at se bort fra landspolitik, og i stedet koncentreret sig om andre aspekter.
Annonce
Det yngre tidsbillede demonstreres blandt andet i nummeret ”Hvem er gidslet”, hvor Neel Rønholt som influencer er taget som gidsel af 68erne Sicilia Gadborg og Henrik Lykkegaard, men hvor ungdommen ender med at snyde alderdommen. Foto: Camilla Winther
Og der har været nok andet at tage sig af. Eksempelvis at det halter gevaldigt med at få delt post ud, efter at Dao har overtaget leveringen. Det er tacklet særdeles elegant i revyen i to på hinanden følgende numre. Først i duetten ”Rødt som et hjerte” mellem Lea Thiim Harder og Niels Ellegaard, med venlig hilsen til Morten Korch. Og dernæst i nummeret ”Posten skal ud”, hvor samtlige medvirkende optræder som Dao-rockers med hætter og solbriller.
Tivolirevyen
Instruktør: Martin Miehe-Renard
Scenografi: Kirsten Brink
Kapelmester: Keld Haaning Ibsen
Kostumedesigner: Petruska Miehe-Renard
Medvirkende: Niels Ellegaard, Henrik Lykkegaard, Neel Rønholt, Mikkel Becker Hilgart, Sicilia Gadborg og Lea Thiim Harder
Spilletid: To timer inkl. pause
Spiller frem til 12. juli
I det hele taget lever årets Tivolirevy op til sine egne ambitioner om at forny genren. Det er en typisk lagkagerevy vi overværer, javel, men det er samtidig en revy, som har et ungt sigte. Her er influencere som terrorister, vi møder en drive-in præst, der er dating via mobiltelefon, osv, osv.
Erfaring og fornyelse
Med Niels Ellegaard og Henrik Lykkegaard på scenen, ved vi, at de fire yngre skuespillere er i godt selskab. Her er adskillige års revyerfaring at støtte sig til. Men kan de yngre spille op til erfaringen?
Som anmelder findes der intet bedre end at blive positivt overrasket.
Hertil er svaret et utvetydigt ja. Debutanten Neel Rønholt bliver ikke sparet på nogen måde. Tværtimod bliver hun kastet ind i allehånde situationer, hvilket hun klarer som var hun en garvet revyrotte. Og de andre lader hende ikke meget efter. Sicilia Gadborg er uforlignelig i nummeret ”Perimenopause”, som hun selv har skrevet teksten til. Mikkel Becker Hilgart er utrolig morsom som drive-in præst og Lea Thiim Harder synger helt eventyrligt, blandt andet i nummeret "Tænk på mor".
Og hun er også fremtrædende i revyens uden sammenhæng mest fantastiske nummer, ”Sommerens hits”, sammen med resten af skuespillerne. Med udgangspunkt i Tobias Rahim og Birthe Kjærs umage samarbejde i hittet ”Den danske sommer”, bliver vi præsenteret for en række andre umage sammensætninger. Tessa og Niels Hausgaard, Povl Kjøller og Medina, Gulddreng og Anisette afsluttende med Volbeat og Grundtvig.
Her giver det for alvor mening når de synger "… skal vi for evigt samme vej”. Det er godt tænkt af Vase & Fuglsang, som står for teksten, og det er fremragende udført.
Generelt højt niveau
Som anmelder findes der intet bedre end at blive positivt overrasket. Og med de senere års revyer i Tivoli in mente, var forventningerne ikke skruet særligt højt op til årets udgave.
Ok - et par af numrene er en anelse for lange i undertegnedes optik, men generelt er niveauet højt. Langt højere end forventet. Og så skal revyen roses for at modernisere genren. At gøre indholdet yngre, så det ikke alene er os pensionister, der skal sikre økonomien for de danske sommerrevyer.
Annonce
Derfor fem store stjerner til årets revy i Tivoli, som funkler på lige fod med havens eget store festfyrværkeri.
Seneste artikler
NFH-træner ser muligheder for at gå videre
Ulovligt hotel: Kommunen fandt 52 sengepladser i enfamiliehus
Livstidsfangen Peter Madsen får nej til ægteskab med ung kvinde
Pendler-trængsler fortsætter: DSB forlænger periode
Lars' køer kæmper i varmen: - Jeg bruger ret mange penge på det
Mest læste artikler
Politiet undersøger mistænkelige dødsfald på Falster
Ny restaurantejer: - Der skal være noget for enhver smag
Chokeret nabo: - Det er sgu underligt i sådan en lille by
Medie: Lollik savnet efter kæntring
Lolland kan lukke skoler og plejecentre igen