Kort nyt

Det er muligt at tage en dukkert i vandet omkring Oreby Havn, og nu er stedet igen åbent efter en midlertidig nedlukning.

Badested ramt af E-coli er igen åbent

Offentliggjort Sidst opdateret

En vandprøve foretaget 9. juni viste et forhøjet bakterieniveau ved Oreby Havn nær Sakskøbing. Siden har Guldborgsund Kommune spærret af for at sikre, at ingen hoppede i vandet for at bade. 

Men nu skal afspærringen pilles ned igen. Nye prøver foretaget mandag morgen viser nemlig, at vandet igen er, som det skal være. Det meddeler Guldborgsund Kommune. 

Afspærringen i sidste uge foregik i samråd med  Styrelsen for Patientsikkerhed, og Oreby Havn var det eneste sted i kommunen, der overskred bakteriologien. 

Et bud på en årsag er den store mængde regn, der faldt især i pinseferien, og som kan have givet anledning til overløb. Især overskred mængden af E-coli det tilladte.