Vejret

Frem med paraply og gummistøvler: Her bliver det værst

Et markant vejrskifte ruller hen over landet med regn, hagl og torden.

Der er regn på programmet de kommende dage.
Offentliggjort Sidst opdateret

Knap har vi fundet sandaler og parasoller frem, før vi skal skifte dem ud med gummistøvler og paraplyer. Det er konklusionen på prognoserne ifølge TV2 Vejret.

Onsdag ser ud til at blive en hæderlig dag på med temperaturer lidt lavere end i dag og måske med risiko for en enkelt byge. 

Men fra torsdag bliver det både regnfuldt og koldt sammenlignet med de seneste dage. Forvent et fald i temperaturen til 12 til 14 grader. Skiftet skyldes et lavtryk, og det betyder altså regn, hagl og torden over Danmark. 

Lolland og Falster går fri af det værste vejr

Mest regn vil der falde torsdag og prognoserne viser lige nu, at det kommer til at gå værst ud over Nordjylland og Nordsjælland, der kan få op til 20 mm regn. Lolland og Falster går ikke helt fri, men ser ud til at få omkring 4 til 6 mm nedbør.

Fredag og lørdag vil være domineret af byger og skyet vejr, og søndag runder ugen af med heldagsregn.

Så nyd onsdagen. Det bliver den bedste af de kommende fem dage.