Guldborgsund

Lars Corneliussen kan nu bryste sig af at være verdens femtebedste tømrer. Foto. SkillsDanmark

Nu er det afgjort: Lars fra Væggerløse er verdens femtebedste tømrer

Kun få point skilte Lars Corneliussen fra medaljerne ved VM for unge håndværkere i Shanghai. Han kan nu kalde sig verdens femtebedste tømrer og kan tage hjem med en særlig udmærkelse for sit høje, internatioanle niveau.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lars fra Væggerløse blandt verdens bedste tømrere

  • Lars Corneliussen fra Væggerløse blev nummer fem i tømrerfaget ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Han fik 720 point og var kun fire point fra bronzen.
  • Præstationen gav ham en Medal for Excellence for højt internationalt niveau. Efter medaljeceremonien rejser Lars og det danske hold hjem mandag.

Den lokale skillsprofil sluttede som nummer fem i konkurrencen Carpentry ved WorldSkills 2026 med 720 point. Dermed var han blot fire point fra bronze og 10 point fra guldet, som gik til franske Benjamin Blegean.

En dybt koncentreret Lars Corneliussen ved sin plads under konkurrencen i Shanghai. Foto: Lasse Skov

Resultatet udløste samtidig en Medal for Excellence, der tildeles deltagere, som præsterer på et særligt højt internationalt niveau.

Et kæmpe talent

Lars Corneliussen har de seneste år markeret sig som et af Danmarks største talenter inden for tømrerfaget. Efter en topplacering ved EuroSkills og en dansk mesterskabstitel tidligere på året kulminerede rejsen nu med en placering helt fremme blandt verdenseliten.

Mens resultaterne nu er gjort op, mangler Lars Corneliussen og resten af det danske hold endnu én ting på programmet i Shanghai.

Det danske hold på plads ved medaljeceremonien i Shanghai søndag. Foto: Rudi Raahauge Damkjær

Så snart medaljeceremonien er overstået, venter et stort afterparty for deltagerne fra hele verden. Først derefter går turen hjemad, når den danske delegation mandag sætter kursen mod Danmark efter nogle intense dage ved verdensmesterskaberne for unge håndværkere.

Danmark var repræsenteret med 15 deltagere og leverede en samlet 8. plads.

Folketidende har tidligere lagt vejen forbi hos Lars Corneliussen i værkstedet:

Hvad er en Medal for Excellence?

Ud over guld-, sølv- og bronzemedaljer uddeles der ved WorldSkills også Medals for Excellence. Det er en officiel anerkendelse af konkurrencedeltagere, som leverer en præstation på et meget højt fagligt niveau, men som ikke ender med at vinde en af de tre medaljer. For at modtage en Medal for Excellence skal man opnå 700 point eller mere på WorldSkills-skalaen. Det betyder, at man godt kan være blandt de absolut bedste i sin disciplin uden at stå på podiet.