Kort nyt

Lars Corneliussen har været med til DM i Skills to gange før, hvor det er blevet til to andenpladser. Foto: UddannelsesCenter Sydøstdanmark
Lars Corneliussen har været med til DM i Skills to gange før, hvor det er blevet til to andenpladser. I år ryddede han bordet og tog guldet med hjem. Foto: UddannelsesCenter Sydøstdanmark

Guld til Lars: - Jeg er så lettet og glad

Lars Corneliussen har vundet DM i Skills 2026.

Offentliggjort Sidst opdateret

19‑årige Lars Corneliussen har vundet DM i Skills 2026 og kan nu kalde sig Danmarks bedste tømrerelev. Lars er elev på UCE – UddannelsesCenter Sydøstdanmark i Nykøbing Falster og i lære hos Kihls Byggefirma i Marielyst. Det skriver UCE i en pressemeddelelse.

- Jeg er så lettet og glad. Det er en fantastisk følelse at blive belønnet med sejren, siger Lars Corneliussen.

Han håber, at sejren kan være med til at inspirere andre unge. 

- Jeg håber, at min passion og tilfredshed med mit fag kan være med til at skubbe andre unge til at finde deres glæde i det håndværk, de vælger, siger han.

- Det vil jeg være virkelig taknemmelig for at være med til.

DM‑titlen er ikke det sidste, man har hørt til Lars Corneliussen. Han er allerede udtaget til at repræsentere Danmark ved VM i Skills i Shanghai senere på året.

Stolthed på skolen

Udover Lars Corneliussen kan UCE bryste sig af at have endnu en guldvinder.

Den 25-årige vvs-energispecialist Patrick Skou Jensen fra Nørre Alslev gik nemlig også hele vejen og vandt DM i Skills.

Ikke så overraskende er sejrene noget, der bliver særligt bemærket på de unge mænds skole.

- Jeg er enormt stolt af vores dygtige elever. Både Lars og Patrick har gjort det overbevisende hele vejen, og de viser på bedste vis, hvad deres talent og fokuserede arbejde kan opnå med solid opbakning fra deres arbejdsgivere og skolens dygtige lærer, siger Steen Frederiksen, direktør for UCE, i pressemeddelelsen.

- Både Lars og Patrick tilhører fremtidens håndværkere, der med flid og dygtighed tager deres håndværk til næste niveau. Deres flotte præstationer understreger for mig, at vi har uddannelser med meget høj kvalitet på UCE, siger direktøren.