Lolland

Klima-, Teknik- og Miljøudvalget reagerer på havneovertagelsen. Foto til collage: PR Foto og Ingrid Riis

Odense Havn som ny ejer af Femern: - Det er noget mærkeligt noget

Interessen for elementfabrikken i Rødbyhavn får politiker til at spærre øjnene op. Men det kan være positivt, mener flere.

Offentliggjort Sidst opdateret
Henrik Jacobsen ser store muligheder for tusindvis af jobs. Arkivfoto: Palle Nevad

Det er med stor glæde, at formanden for Klima-, Teknik- og Miljøudvalget ser på nyheden om Odense Havns mulige overtagelse af Femernfabrikken.

- Vi har i flere år set på mulighederne for at udvikle havnen, efter tunnelen står færdig. Nu får vi måske nogen ind, som har været med til at skabe udvikling i et stort industriområde, siger Henrik Jacobsen (C).

Store muligheder

På 10 år er det lykkedes Odense Havn at udvikle et lukket skibsværft til en industripark med 120 virksomheder og 2.600 medarbejdere.

En lignende udvikling håber Henrik Jacobsen på vil ske for Rødbyhavn.

- Det er jo virkelig positivt, hvad Odense Havn har opnået. De kan nok generere noget lignende her. Altså et par tusind arbejdspladser, siger udvalgsformanden.

Benny Damgaard tror på, at det kan være sundt med Odense Havns overtagelse. Arkivfoto: Ingrid Riis/Ritzau Scanpix.

Kæmpe overraskelse

Hos et af udvalgets danmarksdemokratiske medlemmer, Benny Damgaard, fik nyheden om Odense Havn ham til at spærre øjnene op.

- Det er noget mærkeligt noget, siger Benny Damgaard på vej ind til dagens Klima-, Teknik- og Miljøudvalgsmøde.

- Jeg troede da, at staten havde tiltro til Lolland Kommune, om vi kunne magte den opgave dernede, fortsætter han.

Kan være godt

Men det er ikke negativt, at der kommer folk udefra, mener han.

- Det er nye øjne, der kommer og kigger. Og det kan også være sundt. Det havde jeg bare ikke set komme, siger Benny Damgaard.

Han regner med at få mere information, end pressemeddelelsen omkring projektet giver, ved dagens møde, hvor kommunaldirektør Thomas Knudsen også deltager.

- Det kan være livgivende og en øjenåbner, at man tager nogen ind udefra til at styre det her. Så jeg synes, det ser spændende og udfordrende ud, siger udvalgsmedlemmet.

Også Henrik Jacobsen mener, at det er spændende med en ekstern kraft til at udvikle området.