For en lille månedstid siden kom det frem, at Ole og Gitte Hermann lukker Kop & Kande i Sakskøbing. En for rigtig mange virkelig trist nyhed.
Da Folketidende lagde artiklen ud på Facebook, væltede det ind med kommentarer om, hvilken betydning butikken havde for læserne.
Hvordan de nu mistede et sted, de kørte langvejs for at handle ind i, for nogle Danmarks bedste butik med personale i verdensklasse.
Forleden blev det så afsløret, at Imerco overtager lokalerne. Selvom mange glæder sig til at besøge butikken, er flere også bekymrede for, at det høje serviceniveau, nu er en saga blot.
De smukke pakker
Annonce
I et skriftligt svar til Folketidende understreger den landsdækkende detailkæde, at det er vigtigt for Imerco ”at give hver enkelt kunde den bedste service og rådgivning og at være en forankret del af lokalsamfundet.”
- Vi håber, at kunderne vil tage godt imod os – vi glæder os i hvert fald til at møde dem, oplyser kæden.
Kop & Kande i Sakskøbing var særligt kendt for sin gaveindpakning. Borgere kørte fra nær og fjern for at købe julegaverne i butikken, så de kunne blive pakket ind i butikken. Hvordan vil Imerco sikre, at indpakningen også fremadrettet har den kvalitet, kunderne er vant til?
- Gaver er jo netop det, Imerco er kendt for, og vi vil selvfølgelig gøre os umage med at pakke alle gaver smukt ind i vores velkendte stribede gavepapir, forklarer Imerco.
De kendte ansigter
Det høje serviceniveau i Kop & Kande i Sakskøbing kommer sig af det ifølge flere læsere fantastiske personale i butikken. Derfor håber mange også, at de i Imerco møder nogle kendte ansigter.
Dette er ifølge Imerco ”bestemt ikke udelukket”.
- Vi har selvfølgelig en opgave i at bemande vores helt nye butik med imødekommende og professionelt personale, og alle ansøgere er meget velkomne i den proces, skriver Imerco.
I slutningen af oktober åbner den, og med butikken i Sakskøbing kommer Imerco til at have 165 butikker rundt om i landet.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker