Lolland

Fossil overkæbe fra dinosaur med store krumme tænder i montre.
Sjælden overkæbe fra rovdinosauren Ceratosaurus nasicornis vises nu frem på Evolutionsmuseet i Knuthenborg Safaripark. Foto: Evolutionsmuseet

Sensationel donation: 11 vilde tænder er kommet på museum

Evolutionsmuseet kan præsentere en spektakulær overkæbe i sin udstilling.

Offentliggjort

Når du i den kommende sæson træder ind blandt fortidens uhyrer i Evolutionsmuseet i Knuthenborg Safaripark, vil du sikkert glæde dig ganske meget over ikke at være et byttedyr i Juratiden. Synet af overkæben fra en såkaldt Ceratosaurus nasicornis er nemlig voldsomt.

Vi er meget stolte og ydmyge over at være blevet valgt af familien Rosenbaum til at passe på deres meget sjældne fossil.

Christoffer Knuth

De 11 tænder er store og kraftige. De er op til ni centimeter lange, og har tydelige savtakker, som har hjulpet med at flå byttet i stykker. 

For det lollandske museum, der de senere år har markeret sig med udstillingen af flere unikke fossiler, er overkæben endnu en fjer i hatten - eller måske nærmere et horn på næseryggen. Det var nemlig det horn, der var et af kendetegnene ved dinosauren, og den er en sjældenhed af de helt store.

Kan konkurrere med de store

Der er kun få kendte fossiler fra netop dette fortidsuhyre af en rovdinosaur, og de befinder sig næsten udelukkende på amerikanske museer. Originale fund udstilles kun meget sjældent i Europa – hvis nogensinde, oplyser Evolutionsmuseet i en pressemeddelelse.

Overkæben blev fundet for omkring 30 år siden i Moffat County i Colorado, USA. Den blev graver frem på privat jord af den nu afdøde amerikaner Stuart Rosenbaum, og det er hans familie, der har valgt at donere fundet til museet i den lollandske safaripark.

- Vi er meget stolte og ydmyge over at være blevet valgt af familien Rosenbaum til at passe på deres meget sjældne fossil. Det giver også en kæmpe glæde at vide, at vi også i denne sammenhæng kan konkurrere med de største dinosaurmuseer i verden, udtaler ejer og adm. direktør i Knuthenborg og Evolutionsmuseet, Christoffer Knuth.

Har fået godt ry

For Evolutionsmuseet er donationen et tegn på, at udstillingen på ganske få år har opnået så stor opmærksomhed uden for landets grænser.

- Museets samling og den måde vi præsenterer den på, har givet os så godt et ry, at vi nu får henvendelser som den fra familien Rosenbaum. Det er virkelig et kvalitetsstempel, siger Christoffer Knuth til Folketidende.

Den vilde rovdinosaur levede i Juratiden, som ligger mellem 161 og 145 millioner år tilbage. Den kunne blive op til syv meter lang, og den har fået navnet "nasicornis" på grund af hornet på næseryggen. Navnet betyder direkte oversat “den hornede øgle”. For mere end 100 år siden troede man, at hornet blev brugt i kamp, men i dag regner nogle eksperter med, at det nærmest bare har været en pyntegenstand.

Kæmpe tænder

Ceratosaurus bliver ofte kaldt for Juratidens jaguar, da den menes at have jaget langs floder og søer, hvor den kunne leve af fisk, skildpadder, krokodiller og mindre dinosaurer.

De voldsomme tænder, der altså nu kan opleves på museet i safariparken, er blandt de længste i forhold til kraniets størrelse hos nogen rovdinosaur, og med en bidstyrke sammenlignelig med en moderne saltvandskrokodille har den været et særdeles voldsomt rovdyr.

Evolutionsmuseet og Knuthenborg Safaripark åbner for den nye sæson 28. marts.