Landskoret besøger Sakskøbing

Landskoret besøger Sakskøbing. Foto: Privat

Elitesangere fra mange af landets kirkekor mødes seks gange om året til øve-weekend med Landskoret - 4.-6. februar foregår det i Sakskøbing Kirke.

Offentliggjort Sidst opdateret

SAKSKØBING Landskoret kan nærmest sammenlignes med et landshold i for eksempel fodbold - en "landstræner", i dette tilfælde korets dirigent Birgitte Næslund Madsen, udvælger efter optagelsesprøve en gruppe sangere, som så tager rundt og synger koncerter over hele landet og til konkurrencer udenlands. For nogle år siden vandt koret guld i alle de kategorier, de deltog i ved World Choir Games i Magdeburg - en imponerende præstation. Sakskøbing Kirkes Pigekor har igennem årene haft en del sangere med i Landskoret, og det er derfor helt naturligt stadig at holde kontakten.

I weekenden 4.-6. februar mødes koret i Sakskøbing, øver nogle lange dage og afslutter med en koncert søndag 6. februar klokken 14 i Sakskøbing Kirke. Koncertprogrammet bliver en slags introduktion til Kirkesangbogen, som udkom for fem år siden. Den er fuld af kendte sange og salmer, men har også fokus på at præsentere helt nye salmer. Ved koncerten synger Landskoret spændende og flotte korudgaver af nogle af dem.

Piger og drenge, der synger i kor i forvejen, og som kunne tænke sig at komme med i Landskoret, kan komme til optagelsesprøve efter koncerten. Tilmelding er ikke nødvendig - man møder bare op til koncerten.

Der er gratis adgang til koncerten, og dørene åbnes klokken 13.30. Kh.