14 blev anholdt i stor aktion mod rockerklub
Medlemmer af Satudarah blev anholdt på grund af fund af hash og klubhus ransaget. De fleste er løsladt igen.
14 personer med forbindelse til rockergruppen Satudarah blev torsdag aften anholdt i en større politiaktion i Viborg. Det oplyser TV Midtvest.
Hovedparten er blevet løsladt igen, skriver tv-stationen fredag morgen.
Anholdelserne fandt sted i og omkring nogle lokaler på Gamle Århusvej, som klubben har benyttet som samlingssted i en måneds tid.
Politiet skred til anholdelserne, fordi flere af medlemmerne var i besiddelse af hash. Derefter blev klubhuset ransaget.
Men der blev ikke fundet ulovlige stoffer eller mistænkelige genstande i det hele taget.
- Nogle gange vinder man, og andre gange taber man, siger vagtchef Jens Claumarch fra Midt- og Vestjyllands Politi til TV Midtvest.
Enkelte af de anholdte har opholdt sig detentionen i nat, fordi de mangler at blive afhørt. Vagtchefen forventer, at de derefter får lov til at gå.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie