31-årig midtjyde er sigtet for besiddelse af sprængstoffer
Ifølge Claus Benner har manden været varetægtsfængslet i over tre måneder, men manden er blevet løsladt igen. Foto: Scanpix/Ida Marie Odgaard/arkiv
Scanpix/Ida Marie Odgaard/arkiv
Politiet efterforsker en sag, hvor en midtjysk mand er sigtet for at være i besiddelse af sprængstoffer.
Midt- og Vestjyllands Politi er i gang med efterforskningen af en 31-årig mand, som er sigtet for at være i besiddelse af hjemmelavede sprængstoffer.
Det oplyser anklageren i sagen, Claus Benner.
- Pågældende er sigtet for paragraf 192a i forbindelse med besiddelse af hjemmelavede sprængstoffer, siger Claus Benner.
Paragraf 192a omfatter våben og eksplosivstoffer og kan give mellem to og otte års fængsel.
Den 31-årige mand er fra Kjellerup, der ligger i Midtjylland.
Manden blev fremstillet i et grundlovsforhør 8. februar i Viborg, hvor han blev varetægtsfængslet bag dobbeltlukkede døre. Det vil sige, at end ikke sigtelsen blev frigivet til offentligheden.
Anklagemyndigheden har derfor været tilbageholdende med at komme med oplysninger i sagen før nu.
Ifølge Claus Benner sad manden varetægtsfængslet i over tre måneder efter grundlovsforhøret, men den 31-årige sidder ikke længere varetægtsfængslet.
Anklagemyndigheden ønsker ikke at udtale sig om, hvor meget sprængstof manden har været i besiddelse af, før politiets efterforskning er afsluttet.
Ifølge Claus Benner er efterforskningen i den afsluttende fase.
- Politiet efterforsker stadig sagen, men hele sagen vil blive afleveret til anklagemyndigheden inden for ganske kort tid, siger Claus Benner.
Anklageren ønsker ikke at oplyse, hvordan manden forholder sig til sigtelsen.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie