Brødre grillede og sov i bilen - kun en af dem overlevede
Politiet formoder, at mand fra Estland døde af kulilteforgiftning, da han overnattede i en varevogn i Odense.
To brødres beslutning om at grille i en varevogn på en parkeringsplads i Odense har fået skæbnesvangre konsekvenser.
De to mænd, der kommer fra Estland, valgte nemlig senere at lægge sig til at sove i bilen, og torsdag formiddag blev en af dem fundet død.
- Den ene lagde sig til at sove i førerkabinen, mens den anden lå i varerummet. Det er den sidstnævnte, der dør, og vores formodning er, at han er død af kulilteforgiftning, siger vagtchef ved Fyns Politi Christian Rasmussen til Ritzau.
Til den overlevendes held var førerkabinen og varerummet adskilt fra hinanden.
- Derfor er han intet kommet til, siger vagtchefen.
Selv om alt tyder på, at der er tale om en ulykke, skal det 30-årige offer nu obduceres, så dødsårsagen endeligt kan klarlægges.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie