Danskere fængsles for mindre end andre

Danskere ryger hurtigere bag tremmer end andre europæere.

Sådan lyder Advokatrådets forklaring på, at staten i stigende grad må til lommerne og udbetale erstatninger til folk, der har været udsat for urimelige fængslinger, anholdelser og ransagninger.

I weekenden kom det frem, at staten i 2008 måtte hoste op med 21,9 millioner kroner for især uberettigede varetægtsfængslinger.

Til sammenligning lå udbetalingerne i den første halvdel af årtiet konstant lå omkring det halve, viser tal fra Rigsadvokaten.

- Danmark er jo kendt som et land, der i højere grad varetægtsfængsler deres borgere, end man gør i andre lande, siger formand for Advokatrådets strafferetsudvalg, Hanne Rahbæk.

- I Danmark varetægtsfængsler domstolene eksempelvis folk, der har været involveret i mindre voldssager. Det ser man stort set ikke i andre europæiske lande, men der har danske politikere jo valgt, at man ville sende et signal om nultolerance, påpeger Hanne Rahbæk.

Gennem de seneste syv år er bunken af erstatningssager vokset med omkring en fjerdedel indtil sidste års foreløbige kulmination på 1330 sager.

Langt de fleste borgere får medhold, men ifølge Rigsadvokaten er udviklingen ikke udtryk for myndighedssjusk, men derimod blot at der har været nogle omkostningsfulde enkeltsager såsom rydningen af Ungdomshuset og en række frifindelser i terrorsager.

Tidligere i år blev en rumænsk kvinde frifundet i en sag om narkosmugling, hvor hun - blandt andet på grund af en inhabil nævning - nåede at tilbringe næsten to år i varetægtsfængsel, før en landsretsdommer erklærede hende uskyldig.

/ritzau/

Staten har eksploderende udgifter til erstatninger for urimelige fængslinger, fordi danskere ryger for nemt bag tremmer, mener Advokatrådet.

Offentliggjort Sidst opdateret