Falske betjente narrer penge fra kinesiske turister
Politiet advarer igen mod falske betjente, der opsøger intetanende turister midt i København
Flere kinesiske turister har lørdag fået en uheldig oplevelse i København.
Falske betjente har fuppet dem til at aflevere penge, oplyser Københavns Politi.
- Det er helt klassisk, siger vagtchef Jens Christiansen om bedrageriet.
Det er i området ved Kastellet i København, at tre mænd i flere tilfælde har kunnet lokke penge fra godtroende turister.
Den ene er klædt i hvidt joggingtøj, og han spiller selv rollen som turist - mens to andre medsammensvorne mænd iført mørkeblå jakker og mørke bukser giver den som betjente.
- De fremviser en eller anden form for legitimation og foregiver at være betjente, fortæller vagtchefen.
Manden i hvidt tøj har kort sort hår og er mellem 180 og 195 centimeter høj.
Flere turister er ved mødet med den falske ordensmagt blevet franarret kontanter, lyder det.
For en halv snes dage siden lykkedes det for det rigtige politi at anholde en 23-årig rumænsk mand, der på Bredgade i København menes at have udgivet sig for at være betjent.
Ifølge politiet forsøgte han at løbe væk, da betjente ville kontakte ham, men han sagde selv, at han bare ville skynde sig for at nå et tog.
Den 23-årige sigtes for at have arbejdet i en bande i et par uger, og ofrene var blandt andre japanske turister og afrikanere, som skulle undersøges for narko.
Sidste år blev tre rumænske mænd idømt fængsel fra fem til tre måneder i et lignende nummer. De havde bestjålet to turister for i alt 24.000 kroner.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie