Ikke alle benyttede frit lejde

Et stigende antal borgere, som er indkaldt til at møde op i fogedretten, møder aldrig op.
Det giver længere sagsbehandlingstid for retten, og det koster dermed samfundet penge.

I et forsøg på at rette op på det, gav Retten i Nykøbing i sidste uge de udeblevne borgere frit lejde til at komme og få ordnet deres mellemværende med retten.

Det var dog ikke alle, der benyttede sig af den mulighed, så nu er politiet begyndt at anholde de pågældende. Det fortæller Tom Ahlquist fra lokalpolitiet i Nykøbing.

- Vi følger op på at retten har haft frit lejde aktion, hvor man bad politiet om at lade vær med at opsøge folk og fremstille dem i fogedretten. I stedet gav fogedretten selv folk en chance for at møde op. Her er der nogen som ikke har taget denne chance til sig, og det følger vi så op på i denne uge, og der er nu de muligheder politiet har, at man kan blive opsøgt på sin arbejdsplads, og hjemme på alle tidspunkter af døgnet og derved blive anholdt og stillet for fogedretten.

Ifølge Tom Ahlquist er der cirka 20 personer i Guldborgsund Kommune, som de kommende dage vil blive anholdt. I morges blev tre af dem anholdt og politiet fortsætter aktionen i de kommende dage. 

Foto: arkivfoto

Sidste uges frit lejde i Fogedretten i Nykøbing er udløbet. Det betyder, at politiet nu er i gang med at anholde dem, som stadig skylder et besøg hos fogedretten.

Offentliggjort Sidst opdateret