Lægehelikopter og miljøvagt tilkaldt efter Vejlebro-ulykke
En person er ikke længere i kritisk tilstand efter en ulykke fredag morgen på E-45-motorvejen ved Vejle.
En trafikulykke på Vejlefjordbroen skaber fredag trafikalt kaos på blandt andet E-45-motorvejen ved Vejle.
Spor i begge retninger har været lukket i omkring en time midt i morgentrafikken. Først kort før klokken 13.00 er der blevet åbnet for bilister i begge retninger.
I løbet af formiddagen blev der åbnet for trafikanter i sydgående retning, mens bilister mod nord måtte væbne sig med mere tålmodighed. Her stod trafikken stille i flere timer.
Trafikulykken skete, da en lastbil med sættevogn havarerede. En sættevogn er en type lastbiltrailer. Den bliver derefter ramt af en personbil, hvor der sad to mennesker i.
- Ulykken skete, da lastbilchaufføren fik et blackout eller et ildebefindende, og vognen vælter. En personbil kører derefter ind i den, siger vagtchef ved Sydøstjyllands Politi Jørn Lindhardt.
I alt tre personer har været involveret i ulykken. Chaufføren i lastbilen er ifølge politiets oplysninger frisk igen.
En lægehelikopter er blevet kaldt til broen. Den fløj efterfølgende en 52-årig mand til Odense Universitetshospital. Han blev meldt i kritisk tilstand, men han er efterfølgende blevet stabiliseret.
Politiet har siden morgenstunden været på broen og stod for at omdirigere trafikken.
Også en miljøvagt kom til stedet, da lastbilen fragtede varer, der kan være skadelige for naturen.
- Lastbilen kører med sojaprodukter, og de ligger i bunker på broen.
- Noget af det er rendt ned i vandet, og det kan være skadeligt for vand og dyr. Derfor var der en på stedet til at vurdere omfanget. Der har dog ikke været behov for en videre indsats, siger Jørn Lindhardt.
Vejlefjordbroen er en travl trafikåre og en af de mest trafikerede motorvejsbroer i Danmark.
Derfor vil lukningen af broen formentlig skabe problemer i trafikken i området langt op ad fredag.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie