Politiet afviser drab efter fund af død mand på Gjøl
Den 78-årige mand, som mandag blev fundet død på Gjøl i Nordjylland, har ikke været udsat for en forbrydelse.
Det fastslår Nordjyllands Politi tirsdag på baggrund af tekniske undersøgelser.
- Undersøgelserne fortæller os, at han med al sandsynlighed er død af sygdom. Der ligger i hvert fald ikke en forbrydelse bag, siger politikommissær Lars Nørskov Jørgensen til Ritzau.
Fundet af den døde mand fik mandag eftermiddag og aften politiet til at afspærre et større område på Gjøl ved den friluftsplads, hvor han blev fundet.
Politiet efterforskede i første omgang sagen som et muligt drab og tilkaldt både teknikere og en retslæge.
Manden blev fundet med skrammer i ansigtet, men allerede mandag understregede vagtchefen ved Nordjyllands Politi, at skrammerne meget vel kunne komme fra et fald eller lignende.
- Og der er stadig intet, der tyder på, at det er nogle skrammer, som han er blevet påført, siger Lars Nørskov Jørgensen.
Det var familien til den ældre mand, der ved 16.30-tiden fandt ham i en shelter på en friluftsplads, efter at han havde været væk i nogle dage.
Den afdøde skal obduceres tirsdag, og først herefter kan politiet endegyldigt fastslå dødsårsagen.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie