Det var i november 2008, at en gruppe bevæbnede unge mænd fra pakistanske Lashkar-e-Taiba sejler i gummibåd til Mumbai og dræbte 164 i et flere dage langt angreb.
David Headley havde i årene op til flere gange været i Mumbai for at rekognoscere og planlægge angrebene.
De første tanker om at hævne Muhammed-tegningerne opstod i 2006. Lashkar-e-Taiba trak sig efter Mumbai ud af planerne, men den nu afdøde terrorleder Ilyas Kashmiri, der havde forbindelse til al-Qaeda, overtog projektet.
Headley var to gange i 2009 i Danmark og besøgte Jyllands-Posten i både Viby og København.
På turene til Indien og til Danmark foregav Headley at være udsendt for Ranas immigrationsbureau. Rana har hjulpet ham med at få lavet visitkort, så han kunne agere som repræsentant for firmaet.
Tilsyneladende blev myndighederne først opmærksom på planerne mod Jyllands-Posten, da Headley i sensommeren 2009 besøgte nogle af Kashmiris forbindelser i Storbritannien i håb om, at de kunne hjælpe med angrebet.
I oktober 2009 blev både Headley og Rana anholdt i Chicago.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie