To mænd røver kontanter og skrabelodder på tank
Kvaglundtanken på Askekrattet i Esbjerg blev søndag aften udsat for et røveri, da to unge eller yngre mænd med en sprayflaske truede sig til kontanter og skrabelodder.
Det oplyser vagtchef Søren Strægaard, Syd- og Sønderjyllands Politi.
Det var søndag klokken 18.18, at de to mænd maskeret med elefanthuer og med hætten trukket op trængte ind i tankens kiosk og truede ekspedienten til at udlevere kassebeholdning og en kasse med skrabelodder.
- Da de var maskeret, er det svært at sige, om det er drenge eller mænd, men der er formentlig tale om to yngre mænd, siger Søren Strægaard.
Efter røveriet løb mændene ud af tankkiosken og forsvandt i retning af en nærliggende institution.
- Vi har været ude at lede efter dem med hunde, men vi fandt dem desværre ikke, siger Søren Strægaard.
De to røvere var iført sort eller mørkegråt tøj, blandt andet joggingbukser og jakker med hætte, der var trukket op over elefanthuerne.
/ritzau/
Seneste artikler
Fede overskud og millionløn. Hvor er moralen?
Nu kan du stemme i alle kategorier
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro