To personer har mistet livet i trafikulykke i Grenaa
Foto: Presse-fotos.dk
To personer har mistet livet i en trafikulykke, hvor to biler stødte frontalt sammen på Århusvej i Grenaa.
To personer har mistet livet i en trafikulykke på Århusvej i Grenaa lørdag aften.
Det oplyser vagtchef ved Østjyllands Politi Peter Hallstrøm.
De pårørende er endnu ikke underrettet.
Ulykken skete, da to biler stødte frontalt sammen på vejen. Det er to personer, der var i den ene af bilerne, der har mistet livet.
- De to personer er erklæret døde umiddelbart i forbindelse med ulykken, siger Peter Hallstrøm.
To personer i den anden bil er bragt til skadestuen, og de er ikke kommet alvorligt til skade, oplyser vagtchefen.
Politiet modtog anmeldelsen om ulykken lørdag aften klokken 22.51.
Århusvej var i flere timer spærret på grund af ulykken, men kort før klokken 4 søndag, blev afspærringen ophævet.
Vagtchefen fortæller, at en bilinspektør har været på ulykkesstedet, og at politiet nu afventer en erklæring fra bilinspektøren.
En bilinspektørs opgave er at undersøge alvorlige trafikulykker. Bilinspektøren kan blandt andet vurdere, hvor hurtigt der er blevet kørt, eller om der er foretaget opbremsning eller lignende.
Derudover skal der foretages afhøringer og yderligere efterforskning for at klarlægge hændelsesforløbet, fortæller vagtchefen.
Der er desuden sket stor materiel skade i ulykken, oplyser vagtchefen.
/ritzau/
Seneste artikler
Café uden bevilling fik beslaglagt masser af alkohol
Flere ramt af falske bookinger: Per frygter stort tab
Forargelse blandt politikere: Kalder på nyt stadion
Sådan vil Revykøbing skabe ny tradition
Kæmpe svigt at stadion blev en dødsfælde
Mest læste artikler
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst